еМагазин

Tag : Комисија

Македонија

Пак се јави Каракачанов, нема да гласал Македонија да влезе во НАТО, ако не престанала да ја фалсификува историјата

Редакција
Бугарскиот вицепремиер за безбедност и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, во изјава за бугарска Нова вели дека нема да гласал за прием на Македонија во НАТО...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Предлог на бугарско-македонската комисија: Заедничко одбележување на Св.Кирил и Методиј и на Прличев

Редакција
Мултидисциплинарната експертска комисија помеѓу Бугарија и Македонија ќе им предложи на владите на двете земји, заедничко одбележување на Денот на Светите браќа Кирил и Методиј...
Македонија

Kомисијата препорача да му се одземе имунитетот на пратеникот Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Редакција
Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања со пет гласа „за” ги усвои шесте барања од судот за одземање на имунитетот заради мерка притвор на...
Македонија

Комисиската расправа по нацрт-амандманите за промена на Уставот заврши, усвоен и четвртиот

Редакција
Собраниската Комисија за уставни прашања со девет гласа „за“, пет „против“ и ниту еден „воздржан“ го поддржа четвртиот амандман на Уставот што произлезе од потребата...
Македонија

На Комисијата за уставни измени Ѓорчев читаше бројки за излезност на референдумот, Џафери го искара

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев кој последен се обрати пред Комисијата за уставни измени, на која се расправаше за третиот нацрт-амандман за промена на Уставот,...
Македонија

Усвоен и третиот нацрт-амандман со кој се гарантира суверинитетот на Грција

Редакција
Комисијата за уставни прашања со 10 гласови „за“ и два „против“ го усвои и третиот нацрт-амандман за промена на Уставот со кој Македонија се обврзува...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Груевски хит на Твитер: „Го нема никаде, ко мајка ми да го кренала“

Редакција
Пратеникот Никола Груевски денеска не се појави ниту на Комисијата за уставни прашања на која се расправа за третиот нацрт-амандман за промена на Уставот, кој...
Македонија

Нацрт-амандманот за промена на името на Македонија во Северна Македонија помина на собраниската Комисија

Редакција
Првиот нацрт-амандман за промена на Уставот денеска помина на собраниската Комисија за уставни прашања со десет гласови „за“ и пет против. Со овој нацрт-амандман се...
Македонија

Не се формираше комисијата за помирување

Редакција
За формирање на комисијата за помирување, за што иницијатива достави независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, ќе се разговара на следната...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе остане ли Груевски пратеник: Кога на пратеник му се одзема мандатот

Редакција
Утре на седница на собраниската Комисија за деловнички и мандантно-имунитетни прашања ќе се разгледува предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Предлогот за...