еМагазин

Tag : лихвар

Локално

Одземени му се неколку возила и лични документи на други лица: Приведен лихвар од Свети Николе

Редакција
Полициски службеници од Полициската станица Свети Николе, вчера во 08:20 часот го лишиле од слобода О.Ц.(49) од Свети Николе, поради сомнение за сторено кривично дело...
Локално

Полицијата приведе лихвар од Велес

Редакција
Полициски службеници од СВР Велес, вчера околу 15:40 минути на ул.„Петре Прличко“ во Велес, го лишиле од слобода 44-годишниот велешанец А.С. поради сомнение за сторено...
Локално

Лихвар барал месечна камата од 12.000 денари за даден заем од 30.000 денари

Редакција
Одделението за внатрешни работи Кавадарци поднесе кривична  пријава против М.Ф.(65) поради основано сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, казниво по чл.260 од Кривичниот законик на...
Локално

Кривична пријава за лихвар од Кавадарци: Земал месечна камата од 200%

Редакција
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против Н.Н.(28) од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,лихварство“, информира МВР. Во периодот...
Локално

Кривична пријава за лихвар од Прилеп: За заем од 70.000 денари му зел камата од 100.000 денари и комбе

Редакција
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против С.Т.(48) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лихварство“. Во текот...
Македонија

Телма: Убиениот кај Слупчане бил лихвар

Редакција
Телевизијата Телма објави дека Елам Салахи (47), кој беше убиен заедно со неговиот осумгодишен син во близина на селото Слупчане давал лихва со високи камати и имал...
Локално

Лихвари изнудувале брачен пар: За заем од 500 евра им зеле камата од 340 евра

Редакција
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Радовиш поднесе кривична пријава против Д.К.(62) и Т.Ј.(77), двајцата од Радовиш, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела...
Локално

Кривична пријава за лихвар од Струмица

Редакција
СВР Струмица поднесе кривична пријава против З.А.(53) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, информира МВР. Во март 2017 година...