еМагазин

Tag : манифестација

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Скопје пулсираше во ритамот на културата: 19. „Бела ноќ“ ги наполни културните јадра

Редакција
Традиционалната културна манифестација „Бела ноќ“ се одржа изминатата сабота на повеќе од 18 локации низ Скопје. Скопјани и посетителите имаа можност да уживаат во музички...
Забава ТОП СТОРИИ

(Фото) Со сечење на џиновската пастрмајлија и настап на Саша Ковачевиќ, Пајак и Лара, започна „Штипската пастрмајлијада“

Редакција
Со сечење на џиновската пастрмалија, синоќа почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада 2023 година“. Џиновската пастрмалија е приготвена со 16 килограми свинско месо, тестото е долго над...
Забава

Фестивал Скопско лето од 21 јуни до 31 јули

Редакција
Многубројни музички настапи, изложби, театарски претстави и танцови перформанси ќе понуди 44.издание на фестивалот „Скопско лето“, што секоја година традиционално се одржува од 21 јуни...
Забава ТОП СТОРИИ

Вевчански карневал на 13 и 14 јануари: Кој се ќе настапи

Редакција
Вевчани е подготвено за годинашното издание на традиционалната манифестација Вевчански карневал што повеќе од 14 века се одржува на 13 и 14 јануари во чест...
Забава ТОП СТОРИИ

Преку 30 настани на 14 локации за осумнаесеттата „Бела ноќ“

Редакција
Утревечер во рамки на „Бела ноќ“, скопјани и посетителите ќе имаат можност да уживаат во музички концерти, изложби, проекции, поетски читања, работилници, жонглерско шоу и...
Забава ТОП СТОРИИ

Тони Цетински, Јелена Розга, ДНК, Џамбо Агушеви ќе настапат на штипската Пастрамајлијада која се одржува вечерва и утре

Редакција
Вечерва и утре во Штип ќе се одржи познатата „Пастрмалијада“. Манифестацијата се одржува по две години пауза, поради ковид-пандемијата. Вечрва настапува Јелена Розга, Џамбо Агушеви...
Забава

Петтото издание на „Мажи на годината“ ќе се одржи последната недела од ноември

Редакција
Еден од најуспешните настани што се одржува во Македонија посветен на успехот и традиционалните вредности, „Мажи на годината“, петти пат по ред во организација на...
Забава

„Бела ноќ“ утре на 13 локации низ Скопје

Редакција
Оваа сабота се организира „Бела ноќ“ по 17-ти пат, а граѓаните ќе имаат можност да уживаат во културно-забавната програма на 13 локации низ Скопје. Скопје...
Убава приказна

Промоција на публикации за деца на манифестација посветена на обичајот „Мартинки“ – наследство на УНЕСКО

Редакција
Традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2021“ по осми пат ќе биде отворена во петок (26 февруари) во 12 часот на првиот кат во трговскиот центар...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Србија му укажа голема чест: Венко Андоновски е автор на „Големиот школски час“, манифестација посветена на стреланите 3.500 работници и ученици во Крагуевац

Редакција
Српската културна јавност му укажа голема чест на македонскиот писател Венко Андоновски. Тој е автор на драмскиот текст „Изрешетани души“ според кој годинава ќе се...