еМагазин

Tag : Олаф Шолц

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

ЕУ да ја награди Македонија за напорите кои ги има сторено на патот кон Унијата, порача Шолц од Тирана

Редакција
Единствената исправна одлука на ЕУ е да ја награди Македонија за напорите кои ги има сторено на патот кон Унијата, порача германскиот канцелар Олаф Шолц...
Свет ТОП СТОРИИ

Германскиот канцелар Шолц потсети на одговорноста на Германија за убиството на милиони Евреи на Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот

Редакција
Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската одговорност на Германија за убиството на милиони Евреи за време на нацистичкиот режим, јави германската новинска агенција ДПА....
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски од Берлин: Западен Балкан има европска иднина и силна поддршка од ЕУ

Редакција
Берлинскиот процес, преку инклузивната поставеност, со вклученост на сите држави од Западен Балкан, придонесува во унапредувањето на регионалната интеграција, преку решенија во согласност со стандардите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Премиерот Ковачевски пречекан од германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски во Берлин беше пречекан од германскиот канцелар, Олаф Шолц. Ковачевски, заедно со шефовите на Владите од земјите од Западен Балкан, како и...
Македонија ТОП СТОРИИ

САД и Германија задоволни од исходот во македонското Собрание

Редакција
Соединетите Американски Држави ја поздравуваат одлуката на Собранието да ги преземе следните чекори за пристапниот пат кон ЕУ, пишува државниот секретар на САД, Ентони Блинкен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски во Мадрид се сретна со Шолц, разговарале за ЕУ, НАТО, Западен Балкан, војната во Украина

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба со канцеларот на Сојузна Република...
Свет

Макрон, Шолц и Драги на средба со Зеленски во Киев

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги пристигнаа денеска со воз во Киев, на заедничко патување кое треба да...
Македонија

Германскиот канцелар Шолц во сабота во Скопје и во Софија

Редакција
Германскиот канцелар Олаф Шолц во сабота доаѓа во посета на Северна Македонија, како дел од неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Шолц во Скопје...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Ковачевски-Шолц: Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е геостратешко позиционирање во регионот

Редакција
Војната во Украина покажа дека проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан не е само прашање на проширување, туку и геостратешко позиционирање во регионот,...
Свет ТОП СТОРИИ

По 16 години Германија доби нов канцелар – Олаф Шолц

Редакција
По 16-годишното владеење на Ангела Меркел, Германија доби нов канцелар – Олаф Шолц. Тој е поранешн министер за финансии во владата на Меркел. Шолц е...