еМагазин

Tag : основци

Македонија

За десет години бројот на основци се намалил за 13.5 отсто, а на средношколци за дури 24.4 отсто

Никола Осило
Бројот на запишани ученици во основно образование во учебната 2017/2018 година е помал за 13.5 % во споредба со 2007/2008 година, покажуваат најновите податоци на...
Локално

Гимназиите повторно атрактивни за основците: За 285 места во „Орце Николов“ се борат 400 одлични ученици

Редакција
Основците кои се пријавиле за да учат во гимназијата „Орце Николов“ ќе полагаат квалификационен тест в петок. Оваа одлука била донесена откако за 285 слободни...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Основци од Македонија меѓу најдобрите во кодирање во Западен Балкан

Редакција
Осмоодделенците од училиштето „Блаже Конески“ од Прилеп, Петар Апостолоски, Антонио Барлески и Михаела Наумоска, со нивниот систем за спречување и намалување на последиците од сообраќајни...
Македонија

За 270.000 средношколци и основци почнува новата учебна година

Редакција
За околу 270.000 средношколци и основци, од кои околу 20.000 првачиња, денеска почнува новата учебна година. Според претходните најави од Министерството за образование и наука...