еМагазин

Tag : Блаже Конески

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото) Цитати од Конески, Мисирков, Прличев, Рацин, Андреевски… испишани на Кале, Собрание, Самуилова твтрдина

Редакција
Преку видео проекции на повеќе објекти во државата синоќа беа испишани цитати за македонскиот јазик, идентитет и култура во чест на одбележувањето на Денот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата предложи две нови државни награди именувани по лингвистите Блаже Конески и Ремзи Несими

Редакција
Владата денеска на седница го разгледа и утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот државните награди, со што предлага воведување две нови...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

На денешен ден во 1993 година почина академик Блаже Конески: Неговиот живот и дело, судбински се врзани и со раѓањето на македонска државност

Редакција
На денешен ден, 7 декември, во 1993 година, почина академик Блаже Конески, чиј што живот и делото се судбински врзани и со раѓањето на македонска...
МАКЕДОНСКО

(Фото) Издадена поштенска марка со ликот на Блаже Конески во 6.000 примероци

Редакција
Марка со ликот на великанот Блаже Конески од денеска е во оптек во 6.000 примероци, со што Пошта на РСМ се вклучи во одбележувањето на...
Локално

Граѓаните утре ќе протестираат за да го спасат теренчето во училиштето „Блаже Конески“

Редакција
На 9 ноември, сабота, во 12 часот, ќе се одржи мирен протест на родителите и учениците од ООУ „Блаже Конески“, општина Аеродром, Скопје, со цел...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Основци од Македонија меѓу најдобрите во кодирање во Западен Балкан

Редакција
Осмоодделенците од училиштето „Блаже Конески“ од Прилеп, Петар Апостолоски, Антонио Барлески и Михаела Наумоска, со нивниот систем за спречување и намалување на последиците од сообраќајни...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Врвни домашни и странски професори на настан во чест на Неделата на италијанскиот јазик

Редакција
Арс студио во соработка со Здружението на професори по италијански јазик, Италијанската амбасада во Република Македонија, Катедрата за италијански јазик и книжевност на Филолошкиот факултет...