еМагазин

Tag : производители

Бизнис ТОП СТОРИИ

Трговските ланци вршат притисок врз производителите за да ги поскапат цените, вели Битиќи

Редакција
Се прават последните анализи, а тоа што го знаеме и веќе полека го утврдуваме е дека млечните производи не се поскапуваат од страна на производителите,...
БЕСПАРИЦА Македонија

Ќе се зголеми финансиската поддршка на производителите на пченица, јачмен, домати и краставица

Редакција
Владата на денешната седница донесе Програма за дополнување на Програмата за спроведување на интервентен фонд за земјоделството за 2023 година, со цел финансиска поддршка на...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Преспанското јаболко доби заштитена географска ознака со која се потврдува неговата автентичност

Редакција
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски потпиша 17 решенија на прозиводители на праспанско јаболко, кои успешно ја поминаа верификацијата и ќе можат непречено...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Цените на производителите на индустриски производи во јануари зголемени за 11,5%

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2023 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки на месечно ниво за...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Цените на производителите на индустриски производи зголемени за 22% на годишно ниво

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 1,5...
ЖИВОТ

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува утре

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Здравствен дом-Скопје, Виктор Исјановски денеска информираа дека бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре. За оваа...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Битолска млекара ја завршува годината со едукација на своите фармери

Редакција
Во рамките на активностите за унапредување на соработката со своите партнери, Млекара АД Битола организираше наменска панел-дискусија со своите најголеми фармери-кооперанти, со цел информирање за...