еМагазин

Tag : Фатмир Битиќи

Македонија ТОП СТОРИИ

Потпретседателите на СДСМ Перо Костадинов и Фатмир Битиќи поднесоа оставки

Редакција
Потпретседателите на владејачката СДСМ, Перо Костадинов и Фатмир Битиќи синоќа поради лошите резултати на изборите, поднесоа оставки од партиските функции. Вицепремиерот за економски прашања Битиќи побара...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Пред кризата 360.000 луѓе живееле во сиромаштија, а до крајот на годината бројката ќе се зголеми на 510.000

Редакција
До крајот на 2023 година ние би имале вкупно 510.000 граѓани што се во умерена сиромаштија. Тука спаѓаат сите што имаат помалку од 200 денари...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Трговските ланци вршат притисок врз производителите за да ги поскапат цените, вели Битиќи

Редакција
Се прават последните анализи, а тоа што го знаеме и веќе полека го утврдуваме е дека млечните производи не се поскапуваат од страна на производителите,...
БЕСПАРИЦА

До 31 мај компаниите може да аплицираат за склучување на договори за финансиска поддршка на инвестиции

Редакција
Рокот за аплицирање на заинтересираните компании за склучување на договори за финансиска поддршка на инвестиции по Законот за финансиска поддршка на инвестиции е до 31...
Бизнис

Долгот за струја на институциите ќе биде платен онолку колку што има пари во буџетот, вели Битиќи

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи изјави дека долгот за неплатените сметки за струја на здравствени установи и јавните...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Битиќи ја одби поканата на Мицкоски за средба, го покани на Економски совет да ги презентира мерките

Редакција
Во среда е закажан Економски совет во широк формат, кој се обидовме да биде продуктивен и конструктивен за време на корона кризата. За жал, опозицијата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Мицкоски го покани Битиќи на средба во ВМРО-ДПМНЕ за да му презентира планот за закрепнување на економијата и помош на бизнисот

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку објава на својот профил на Фејсбук го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи утре да дојде на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Корупцијата и недовербата во институциите едни од причините што за 8 години се иселиле 700.000 или секој четврти граѓанин

Редакција
Од 2011 до 2019 година од нашата држава се одлеале 700 илјади наши сограѓани или скоро секој четврти заминал од државата. Иако тој тренд се...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Следната недела ќе се знае од каде Македонија ќе набавува струја

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска изјави дека следната недела е клучна кога би требало да се знае од каде ќе се набавува електрична...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Се додека не се избере економски оператор, БЕГ мора да испорачува топлинска енергија, вели Битиќи

Редакција
Се додека не се избере нов економски оператор, БЕГ мора да испорачува топлинска енергија кон граѓаните, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, одговарајќи...