еМагазин

Tag : Бранимир Јовановиќ

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Пред кризата 360.000 луѓе живееле во сиромаштија, а до крајот на годината бројката ќе се зголеми на 510.000

Редакција
До крајот на 2023 година ние би имале вкупно 510.000 граѓани што се во умерена сиромаштија. Тука спаѓаат сите што имаат помалку од 200 денари...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бранимир Јовановиќ: Протоколот е трагедија за Македонија и срамота за Бугарија и ЕУ

Редакција
Професорот Бранимир Јовановиќ на својот Твитер профил вели дека Протоколот, кој го потпиша министерот за надворешни работи, Бујар Османи е трагедија за Македонија и срамота...
Македонија

Бранимир Јовановиќ до Заев: Не да изрази жалење за интервјуто, туку да се извини

Редакција
Со реакција за денешната изјава на премиерот Зоран Заев, кој жали за негативните реакции за неговото интервју, на Фејсбук се објави професорот и аналитичар, Бранимир...
Бизнис

Јовановиќ до СДСМ: Капитулиравте со тоа што им ги отстапивте државните финансии на ДУИ

Редакција
Со реакција на својот Фејсбук профил за предложените кадри за членови на новата влада се огласи и економскиот аналитичар и професор Бранимир Јовановиќ. “Фатмир Бесими...
Бизнис

Бранимир Јовановиќ: Државните органи треба да утврдат дали Ангеловска знаела за пропаѓањето на „Еуростандард банка“ и ги повлекла парите

Редакција
Економскиот аналитичар и професор Бранимир Јовановиќ даде свој коментар во однос на објавата на дел од медиумите дека министерката за финанасии Нина Ангеловска знаела за...
Бизнис

Јовановиќ: Казни за фирмите кои добиле државна помош, а не им дале плата на работниците

Редакција
Фирмите кои добиле државна помош, а не им ги исплатиле парите на работниците, веднаш да бидат казнети и објавени, напиша на својот Фејсбук-профил, поранешниот советник...
Македонија

Јовановиќ за најавите на Левица дека ќе тужи: „Ако мислите среде криза да блокирате институции, вие сте за „риалити шоу““

Редакција
Економистот и поранешен член на партијата Левица, Бранимир Јовановиќ се огласи по повод најавата на лидерот на партијата, Димитар Апасиев, дека поради тоа што се...
Македонија

Бранимир Јовановиќ: Оваа Левица е екстремно десна, национал-социјалистичка, фашистичка

Редакција
Економскиот аналитичар Бранимир Јовановиќ, кој беше дел од стариот состав на Левица, се огласи по повод влегувањето на оваа партија во македонското Собрание, според неофицијалните...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Владата ќе им даде 30-40 милиони евра на Заевци, Кочовци, Нини, Камчевци и Мијалковци“, вели Јовановиќ за пролонгирањето на прогресивниот данок

Редакција
Поранешниот советник на поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски, аналитичарот Бранимир Јовановиќ, на својот Фејсбук профил реагираше за најавата за одлагање на прогресивното оданочување за...
БЕСПАРИЦА

Бранимир Јовановиќ: И окови да им се стават на текстилните работнички

Редакција
Економскиот аналитичар Бранимир Јовановиќ реагираше на писмото кое сопствениците на текстилните фабрики здружени во Текстилниот кластер го упатија до министерката за финансии Нина Ангеловска, министерката...