еМагазин

Tag : трезор

Македонија ТОП СТОРИИ

Поблаги казни за обвинетите во „Трезор“, се менува кривичното дело за случајот

Редакција
Се менува кривичното дело за случајот „Трезор“, кое го отвори поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО), со што обвинетите ќе добијат поблаги казни. Во овој случај,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судењата за „Таргет-Тврдина“ и „Трезор“ ќе се интензивираат, за да не застарат делата

Редакција
На предметите „Таргет-Тврдина“ и „Трезор“ ќе им се даде интензитет во следниот период, уверуваат од Кривичен суд. Прашани за ризикот од застарување на делата и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мијалков на повтореното судење за „Трезор” се изјасни за невин

Редакција
Денеска во Кривичниот суд од почеток стартуваше повтореното судење за случајот „Трезор”, а кој неодамна падна на Апелација, со што беше укината 8-годишната затворска казна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја укина пресудата за затворските казни за Мијалков, Грујевски, Јакимовски и Стајковиќ за „Трезор“

Редакција
Апелациониот суд Скопје донесе решение со кое ги уважи жалбите на обвинетите во случајот „Трезор“, изјавени преку нивните бранители, со што ја укина првостепената пресуда...
Македонија

Обвинителство бара притвор за Мијалков и Стајковиќ за случајот „Трезор“

Редакција
Застапниците на обвинението за случајот „Трезор”, по објавување на пресудата за овој случај од Судот побараа на обвинетите Сашо Мијалков и Небојша Стајковиќ и да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“, Грујевски на 15, а се конфискувани и пари во износ од 176.000 евра

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, првообвинет во предметот „Трезор“ за злоупотреба на службената положба и овластувања, е осуден на...
Македонија

Првообвинет е Мијалков: Денеска пресуда за „Трезор“

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба на средства од Буџетот на...
Македонија

Пресуда за „Трезор“ на 13 април

Редакција
Основниот кривичен суд во Скопје пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судење за „Трезор“: Мијалков да се ослободи од обвинение, побараа неговите адвокати

Редакција
Обвинението за случајот „Трезор” е засновано врз претпоставки, посочи адвокат Петар Василев, во неговите завршни зборови за овој предмет. Тој додаде дека Обвинителството прво кажало...
Македонија

Судење за „Трезор“: Мијалков во Лондон не договарал набавка на опрема за УБК, тврди неговата одбрана

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, обвинет во случајот „Трезор”, според неговата одбрана, во јули 2010 година во Лондон не...