еМагазин

Tag : Љубчо Георгиевски

Македонија ТОП СТОРИИ

Георгиевски до Груевски: Се што ми направи мене сега ти го прават тебе

Редакција
Поранешниот премиер и екс лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, а сега претседател на ВМРО-НП, преку неговиот Фејсбук профил му упати порака на неговиот некогашен...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) На свечена церемонија Радев им врачи бугарски пасоши и на претседателот и секретарот на згаснатиот бугарски клуб „Иван Михајлов“

Редакција
Бугарскиот претседател Румен Радев му врачи бугарски лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов на церемонија во претседателската резиденција. На почетокот на церемонијата беше...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од партијата на Љубчо Георгиевски за оштета која Македонија треба да и ја плати на ОКТА виновен е Уставниот суд

Редакција
Од ВМРО-Народна се огласија во врска со информацијата дека Македонија го има изгубено судскиот процес со „Хеленик Петролеум“ на Арбитражниот суд во Париз. -Казната против...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од партијата на Љубчо Георгиевски велат дека “францускиот предлог“ со ништо не го загрозува македонскиот јазик и идентитет

Редакција
ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Францускиот предлог е еден голем напредок во корист на нашата држава, велат од партијата на Љупчо Георгиевски

Редакција
ВМРО – Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот Парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да се тргне ветото...
Македонија ТОП СТОРИИ

Предавање на Љубчо Георгиевски во Софија одложено по упад на Ангел Џамбаски

Редакција
Планирано предавање на поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски во Софија е одложено поради упад на европратеникот и потпретседател на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски и неговите поддржувачи...
Македонија

Кирјаков со молба до Георгиевски: „Дај ни го станот во Благоевград, за да ние Македонците ги одржуваме состаноците во него“

Редакција
Активистот за правата на Македонците во Бугарија, Атанас Кирјаков од ОМО Илинден, се обрати до поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски со молба, станот кој тој...
Забава

Љубчо Георгиевски во одбрана на Гарванлиев

Редакција
Лидерот на ВМРО Народна, Љубчо Георгиевски на својот Фејсбук коментира дека тоа што му се правело на македонскиот евровизиски преставник, Васил Гарванлиев било шовинизам. „Она...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Предлозите на Љубчо Георгиевски порадикални дури и од тие на најзакоравените бугарски националисти, никој во Македонија не ги бендиса

Редакција
Никој во Македонија не ги бендиса скандалозните предлози на поранешниот македонски премиер и лидер на ВМРО Народна, Љубчо Георгиевски, чија партија е дел од коалицијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Љубчо Георгиевски нуди „излез“ од ќор-сокакот: Бугарија да направи список за бришење на навредливи содржини од македонските учебници

Редакција
Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак, а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна омраза...