еМагазин

Tag : усвојување

БЕСПАРИЦА

Владата го усвои шестиот пакет антикризни економски мерки

Редакција
Владата на денешната 66. седница го усвои шестиот пакет антикризни економски мерки вреден 17,8 милиони евра за поддршка на дејностите кои беа целосно затворени, со...
Македонија

Владата ги усвoи предлог-имињата за амбасадори на 19 дестинации

Редакција
На денешната 170. седница, Владата ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори на нашата земја на следните дестинации: Атина, Белград, Загреб, Тирана, Брисел,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот кој се однесува на суверенитот и интегритетот

Редакција
Собранието на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието го усвои и вториот нацрт-амандман на Уставот што се однесува на АСНОМ

Редакција
Собранието вечерва со 65 гласа „за“, 18 „против“ и 8 воздржани го усвои нацрт-амандманот XXXIV на Уставот на Репубпика Македонија. Претпладне пратениците го усвоија и...
Македонија

Меркел му пишала на Заев за важноста од усвојувањето на уставните амандмани

Редакција
Договорот од Преспа нуди историска шанса за Македонија и за зајакнување на добрососедските односи, нагласува германската канцеларка Ангела Меркел во писмото до македонскиот премиер Зоран...