еМагазин

Tag : воздушен простор

Свет ТОП СТОРИИ

Европа го затвора воздушниот простор за сите руски авиони, најави Фон дер Лајен

Редакција
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на својот Твитер-профил објави дека Европската унија ќе го затвори својот воздушен простор за руски авиони „Предлагаме...
Свет ТОП СТОРИИ

Канада го затвори својот воздушен простор за руските авиокомпании

Редакција
Воздушниот простор на Канада е затворен за сите руски авиокомпании, изјави денеска Омар Алгабра, министер за транспорт на Канада. – Решението стапува во сила веднаш...
Балкан

Надзорот на воздушниот простор на Скопје е во интерес на Грција, вели грчкиот министер за одбрана

Редакција
Началниците на генералштабовите на Грција и Северна Македонија ќе потпишат договор за надзор на воздушниот простор на Скопје, што во овој момент е императив, бидејќи...
Балкан

Ако си купат нови авиони, Бугарија ќе го заштити воздушниот простор на земјава со „Ф-16“

Редакција
Бугарија, која е членка на НАТО, може да и помогне во заштитата на воздушниот простор на Северна Македонија, ако склучи договор за купување осум авиони...