еМагазин

Tag : Јанакиески

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Јанкулоска објави фотографија со Јанакиески на која се прегрнати

Редакција
По неколку години средба на пријателите – поранешната министерка за внатрешни работи на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска, која пред неколку месеци излезе од затвор и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се огласи сопругата на Јанакиески: Љубов моја не застанувај, бори се за правдата

Редакција
По одлуката на Европскиот суд за човекови права и слободи во Стразбур за случајот на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески против државата, со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Притворот за Јанакиески за кој државата ќе плати оштета, бил оправдан, имало пропусти во жалбената постапка, велат од Кривичен

Редакција
Од Основен кривичен суд Скопје се огласија за одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) за поранешниот министер за транспорт и врски,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Застаре и „Топлик“, Јанакиески повеќе нема да биде гонет за случајот

Редакција
Застре уште еден случај на поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО), „Топлик“. Од Основниот кривечен суд во Скопје денеска информираа дека јавниот обвинител се откажува од...
Македонија ТОП СТОРИИ

И „ТНТ“ за рушењето на „Космос“ пред застарување, Груевски и Јанакиески ќе се спасат и за овој случај

Редакција
Уште еден случај на поранешното Специјално јавно обвинителство, „ТНТ“, кој се однесува на рушењето на објектот „Космос“ е пред застарување поради измените на Кривичниот законик....
Македонија ТОП СТОРИИ

Груевски, Јанакиески, Пешевски нема да одговараат, застаре и случајот „Траекторија“

Редакција
Поради измените на Крвичниот законик (КЗ) застре уште еден предмет на поранешното Специјално јавно обвинителство, „Траекторија“, кој се однесува на постапката за избор на компанија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја укина пресудата за „Tоплик“ и предметот го врати на повторно постапување

Редакција
Апелациониот суд Скопје ги уважи жалбите на обвинетите за „Tоплик“, ја укина првостепената пресуда и предметот го врати пред Основниот кривичен суд Скопје на повторно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јанкулоска во најблизок контакт со Јанакиески, со Ставрески не комуницира

Редакција
Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која е во затвор за случајот “Тенк“ во интервју за “360 степени„ вели дека во најблизок контакт останала...
Македонија ТОП СТОРИИ

За рушењето на “Космос“, Груевски доби девет години затвор, а Јанакиески три

Редакција
Кривичниот суд Скопје, првообвинетиот во случајот „ТНТ“, Никола Груевски (во бегство), го прогласи за виновен и го осуди на девет години затвор, додека обвинетиот поранешниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Не постои ниту еден акт потпишан од мене за рушењето на „Космос“, рече Јанакиески во завршните зборови за „ТНТ“

Редакција
Не постои ниту еден акт што е потпишан од мене како министер за транспорт и врски, а се однесува на рушењето на објектот „Космос“. Не...