еМагазин

Tag : јавни претпријатија

Бизнис ТОП СТОРИИ

Листа на должници на УЈП: Јавни претпријатија имаат милионски долгови за неплатени давачки

Никола Осило
Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 31.03.2019 и неплатени до 30.06.2019 година по основ на ДДВ,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Јавните претпријатија рекордери во неплатени даноци, а власта ги трупа со заменици директори

Никола Осило
Управата за јавни приходи ја објави новата листа на должници за долгови доспеани до 31.10.2018 и неплатени до 31.01.2019 година по основ на ДДВ, данок...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Што пишува во предлог-законот за јавни претрпијатија со кој се отвара простор за вработување на заменици-директори?

Никола Осило
Јавните претпријатија да добијат заменици директори наместо како досега во отсуство на директорите нив да ги менуваат определени заменици кои се веќе вработени во претпријатието,...