еМагазин

Tag : бројки

Свет ТОП СТОРИИ

Светското население ја достигна бројката од осум милијарди, во Централна и Источна Европа населението се намалува

Редакција
„Сè побројното светско население што денеска ја достигнува бројката од осум милијарди, не смее да ги засени потенцијално тешките последици со кои може да се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Ниту една земја нема да биде поштедена од новите потсоеви BA4 и BA5 на омикрон сојот

Редакција
Со ефективен репродукциски број Rt = 0,93 ± 0,27 (со седумдневно усреднување) преносливоста е одвај минимално под единица, границата на забрзување на епидемијата (на првиот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф.Трајковски: „Толку беше со постоечките соеви, а дали новите потсоеви XE, XF, XD на омикрон можат да направат некакво избувнување, ќе видиме најпрво во Европа“

Редакција
Од почетокот на неделава следиме неколку едноподруго денови со намалување на дневните броеви на новодијагностицирани, пишува проф. Дејан Трајковски на Фејсбук во најновата анализа за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф.Трајковски: За две недели, стелт омикронот ќе има 100% удел во новите случаи со Ковид-19

Редакција
Ви ја пренесуваме новата анализа на професорот Дејан Трајковски, кој редовно на Фејсбук ја анализира состојбата со ковид во Македонија. „23.03.2022. Во Битола растот на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Луѓето со омикрон сојот би требало да останат во изолација уште 5 дена по ослабувањето на симптомите

Редакција
813 нови случаи се апсолутен понеделнички рекорд од почетокот на епидемијата до денес, што ли ќе донесе вторникот, не смеам ни да помислам, пишува проф....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Сигурно има уште 5.000 кои се самотестирани и 25.000 недијагностицирани, вели доктор Беќаровски за драстичниот раст на заболени со Ковид-19

Редакција
Доктор Нико Беќаровски на својот Фејсбук профил го коментираа драстичниот раст на бројот на заболени со Ковид-19 во Македонија. “Почитувани членови на Комисијата за заразни...
ЖИВОТ

Доктор Беќаровски: „Се однесуваме како стадо, смртноста ни е голема, бидејќи луѓето не се вакцинираат“

Редакција
Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија во гостувањето на „Утрински брифинг“, осврнувајќи се на актуелната состојба со Ковид-19, зборуваше за тоа, кои грешки ги...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Беќаровски: „Цунамито немилосрдно се доближува, вакцините се далеку од совршено оружје, но се уште се единственото оружје против Ковид-19“

Редакција
Доктор Нико Беќаровски на Фејсбук ја анализира состојбата со Ковид-19 во Македонија и Балканот и констатира дека „цунамито немилосрдно се доближува“. „Во Словенија 4.500 се...
ЖИВОТ

Доктор Даниловски: Наредните денови ќе расте бројот на заразени со Ковид-19 и ќе растат цела зима

Редакција
Проф. д-р Драган Даниловски во разговор за Плусинфо вели дека врвот на четвртиот бран го поминавме на 25 август и оттогаш бројките беа во постојан пад,...
Македонија

Опаѓаат бројките на нови заболени од Ковид-19, но рано е да се каже дали е тренд, вели Филипче

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче рече дека охрабруваат новите бројки на дијагностицирани со Ковид-19, во смисла на тоа дека опаѓаат, но премногу е рано да...