еМагазин

Tag : инвестиција

Бизнис ТОП СТОРИИ

Во Тетово нема да се произведуваат електрични автомобили, ракинат договорот со компанијата “е.ГО“

Редакција
Во Тетово нема да се произведуваат електрични автомобили. Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ) го запре договорот за државна помош за „е.ГО“, “ќерка“ фирма...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Пуштен во употреба нов инвестициски проект на „Алкалоид“ вреден 3,8 милиони евра

Редакција
Од 2017 до 2023 година „Алкалоид“ АД Скопје има пуштено во употреба 10.720 m2 фармацевтски капацитети и има инвестирано 18,6 милиони евра на локалитетот во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нова инвестиција на „Тиквеш“ во зголемување на капацитетот и квалитетот на приемот и преработката на грозјето

Редакција
Винарската визба „Тиквеш“ инвестираше четири милиони евра во изградба на нов објект и набавка на современа опрема за прием и преработка на грозје, потврдувајќи ја...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Германската компанија „БМЗ“ ќе инвестира 65 милиони евра во ТИРЗ Скопје 2

Редакција
Германската компанија за производство на литиум-јонски батерии „БМЗ“ ќе инвестира 65 милиони евра во Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) Скопје 2 и ќе отвори 775...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Малиќи груп гради луксузен комплекс на Истра во Хрватска

Редакција
Македонската компанија Малиќи груп гради луксузен комплекс на Истра во Хрватска, San Lorenzo Village (Сан Лоренцо Вилиџ), одморалиште и недвижнини, кој е лоциран на северниот...
Бизнис

„Теламон“ инвестира во втор производствен погон, можност за нови 300 работни места

Редакција
Компанијата „Теламон – Европа“ денеска го претстави новиот втор производствен погон со површина од 2.200 m2 во кој се планира инсталирање на две дополнителни центри...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Белгиската компанија „Avesta Battery and Energy Engineering“ ќе гради фабрика за електрични батерии за автомобили во Кичево

Редакција
Во ТИРЗ Кичево следната година стартува инвестицијата на „Avesta Battery and Energy Engineering“ (ABEE) во изградба на фабрика за електрични батерии за автомобили. Договорот за...
Бизнис

Во тетовско Камењане почна со работа фабрика за производство на бакарни жици и цевки

Редакција
Со пригодна свеченост беше означен почетокот на работа на фабрика за производство на чист бакар, бакарни жици и бакарни цевки во тетовско Камењане, на која...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тајванската компанија „Јагео” влегува во Македонија со 205 милиони евра инвестиција, треба да отвори 4.000 работни места

Редакција
Тајванската компанија „Јагео” и официјално влегува во Македонија. Договорот за инвестицијата вредна 205 милиони евра, која треба да отвори околу 4.000 нови вработувања, денеска во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Магнамехатроникс“ ќе инвестира 40 милиони евра во ТИРЗ Штип и ќе отвори 600 работни места

Редакција
Во Технолошко-индустриската развоја зона во Штип ќе се отвори нова фабрика, инвестиција на компанијата „Магнамехатроникс“ која дизајнира, развива и произведува автомобилски системи, модули и компоненти....