еМагазин

Tag : Исцелител

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Македонија веќе стана европска земја со „помош“ на „Медена земја“, „Исцелител“…

Никола Осило
Кога не можат политичарите да не внесат во ЕУ, може културата. Тоа го покажаа последните остварувања и успеси на македонската кинематографија, а пред се филмовите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Голем успех: „Исцелител“ го освојува Сан Франциско

Никола Осило
На 12 јули започнува кино дистрибуцијата на „Исцелител“ во Сан Франциско, САД од страна на американскиот дистрибутер „International Film Showcase“ (Интернешнл филм шоукејс). Станува збор...
Забава

Штета: „Исцелител“ не влезе во потесната трка за „Оскар“

Никола Осило
Драги пријатели, со скршено срце ви објавуваме дека „Исцелител“ не влезе понатаму во трката за Оскарите, информираа на фејсбук профилот на „Исцелител“. „Од вкупно 87 кандидати...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Благој Веселинов е меѓу десетте најдобри млади европски актери на Берлинскиот филмски фестивал

Редакција
Македонскиот актер, Благој Веселинов е официјален учесник во програмата „Shooting Stars“ или „Европски филмски ѕвезди“ на претстојното 69 издание на престижниот Берлински филмски фестивал 2019....
Убава приказна

Една година од светската премиера на „Исцелител“: Oсвои 14 меѓународни и 4 домашни награди

Редакција
Денеска изминува една година од светската премиера на Исцелител, дебитанскиот филм на режисерот Ѓорче Ставрески. Премиерата се одржа на Солунскиот филмски фестивал, каде за прв...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Филмот на Ставрески, „Исцелител“ освои две награди на фестивал во Валенсија

Редакција
Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески, доби две награди: сребрена палма и награда за најдобра режија во официјалната програма на престижниот фестивал Mostra de València во Шпанија. Членови...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески е македонскиот кандидат за Оскар

Редакција
Филмот „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески, ќе биде национален кандидат на Република Македонија за наградата „Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје” за 2019 година, соопшти денеска Друштвото...