еМагазин

Tag : лабараторија

Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) МВР во Скопје откри лабараторија за марихуана, уапсени 4 лица

Редакција
Денеска полициски службеници од СВР Скопје, Единица за недозволена трговија со дрога и оружје во заедничка координирана акција со Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за...
Техно ТОП СТОРИИ

Во САД одобрена продажба на првото „лабораториски одгледувано“ месо

Редакција
Американска регулаторна агенција првпат одобри две компании да продаваат пилешко одгледани директно од животински клетки. Со тоа се отвора патот за месо одгледано во лабораторија...
Македонија

(Видео) Во акција на македонската и бугарската полиција откриена импровизирана лабараторија за синтетички дроги

Редакција
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Единица за недозволена трговија со дрога, по повеќемесечна оперативна соработка и меѓународна полициска истрага насочена кон организирана...
Македонија

Почнува со работа лабораторијата во МАНУ, дневно ќе се прават по сто теста за Ковид-19

Редакција
Лабораторијата во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) почнува со работа од денеска со капацитет од 100 тестови за Ковид-19, најави денеска на онлајн...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Како во Македонија се транспортираат примероци за лабораториска анализа за коронавирусот

Редакција
Како во Македонија изгледа процедурата за транспорт на примероците за лабораториска анализа за коронавирост од болници, центри за јавно здравје и собирни пунктови, на својата...