еМагазин

Tag : Македонска филхармонија

Забава ТОП СТОРИИ

„СЕВДА“ – нежни љубовни ноти од балканските великани во македонската филхармонија за денот на виното и љубовта

Редакција
Во чест на виното и љубовта  четврток, 16. февруари 2023 година со почеток од 20:00 часот ќе се одржи традиционалниот концертот под наслов „СЕВДА“. Оркестарот...
Забава

Џез фестивалот „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи во Македонска филхармонија

Редакција
Годинешното, трето по ред издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи на 23 и 24 септември во Македонската филхармонија. Идејни творци на фестивалот...
Забава

Концерт на Жељко Бебек со Македонска филхармонија

Редакција
Легендарниот Жељко Бебек со неговиот бенд ќе ни овозможи во навистина раритетниот простор на Македонската филхармонија, конечно да ги слушнеме во живо безвременските хитови од...
Забава

Уште малку билети за детскиот и концертот за денот на вљубените „Бакнеж и танго“ на Македонска филхармонија

Редакција
Македонска филхармонија информира дека речиси се распродадени билетите за престојните два концерти на оркестарот. Првиот е „Штурецот и мравката“ наменет за најмладите кој ќе се...
Забава

Туна се враќа на сцената: Промотивен концерт со Македонска филхармонија

Редакција
Алтуна Сејди – Туна, име што веќе е познато на сите генерации љубители на забавната музика, по извесно затишје, како што уметниците го нарекуваат „креативна...
Забава

Каролина и Македонска филхармонија втор пат заедно: Уште два концерти на 20 и 22 февруари

Редакција
Бидејќи двата концерта на Каролина и Македонската филхармонија веднаш се распродадени и многу нејзини фанови се останати без влезници, од Авалон продукција информираат дека одлучиле...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) Концерт за паметење на Симон Трпчески и Македонската филхармонија

Редакција
Синоќа во прекрасниот амбиент на Македонската филхармонија, нашиот пијанист со интернационална слава, маестро Симон Трпчески, одржа незаборавен концерт пред македонската публика. Присутните уживаа во музиката...
Забава

Влезниците до 1.500 денари: Светскиот спектакл „Три писма из Сарајева“ на Горан Бреговиќ и во Скопје

Редакција
Најголемата активна ѕвезда од Балканот ширум светот, познатиот и популарен Горан Бреговиќ, конечно го носи својот последен проект „Tri pisma iz Sarajeva“ и во Скопје,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Македонска филхармонија со кампања за да не се користат мобилните телефони на концерти

Редакција
„Музика, не мобилни – исклучи го телефонот, вклучи ги сетилата“ е новата кампања на Македонската филхармонија, која што оваа институција ја почнува со првиот симфониски...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Камерниот оркестар на Македонска филхармонија ќе одржи два концерти во Казахстан

Редакција
Денеска Камерниот оркестар на Македонската филхармонија отпатува во Казахстан, каде што ќе одржи два концерти – во Алмати на 5 септември и во Астана на...