еМагазин

Tag : морбили

ЖИВОТ

Тринаесет ново заболени од морбили, дете и возрасен во тешка состојба

Редакција
Тринаесет заболени со морбили се регистрирани во текот на вчерашниот ден од кои седум се примени на болничко лекување, информираат од Министерството за здравство согласно
ЖИВОТ

Повеќе лекови на рецепт за месецов, поради грипот и морбилите

Редакција
Фондот за здравствено осигурување на Македонија донесе одлука за линеарно зголемување на квотите за дополнителни 12.000 денари за секоја здравствена установа – аптека, освен за
Балкан

За три деца заразени од морбили во Банско, властите се сомневаат дека вирусот е „увезен“ од кај нас

Редакција
Главниот здравствен инспектор на Бугарија, Ангел Кунчев во интервју за бугарското радио „Дарик“ изјави дека има податоци дека три деца во Банско заболеле од морбили
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Три деца заразени со морбили во критична состојба

Редакција
Едно дете со церебрална парализа, кое е заразено со морбили и има тешко воспаление на белите дробови, е во критична состојба на Клиниката за инфективни
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Антиваксери каде сте: По третата жртва од морбили, подобро е смрт или недокажан аутизам?

Никола Осило
По третата жртва од морбили во Македонија неизбежно се поставува прашањето каде води кампањата против вакцинација на децата со образложение дека процесот на заштита на
Политика

Уште седум нови случаи со морбили

Редакција
Седум новозаболени со морбили вчера се јавиле на преглед на Клиниката за инфективни болести, информираа од таа јавна здравствена установа. Од нив три се задржани
Политика ТОП СТОРИИ

Трета жртва: Од морбили почина бебе од тетовско

Редакција
Министерството за здравство ја известува јавноста дека вчера (10 февруари 2019) во вечерните часови почина 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили
Политика ТОП СТОРИИ

Втора жртва: Тринаесетмесечно дете од Свети Николе почина од морбили

Никола Осило
Тринаесет месечно дете почина вчера попладне од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести во Скопје, соопшти Министерството за здравство. Тринаесетмесечното
Политика ТОП СТОРИИ

Почина шестмесечно бебе со морбили на Инфективната клиника

Никола Осило
Шестмесечно бебе заболено од морбили почина изутринава на Клиниката за инфективни болести, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Посочи дека бебето имало компликација на
Локално

Жена од Гостивар со мали сипаници хоспитализирана на Инфективна клиника

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека вчера се прегледани 14 пациенти со симптоми на морбили. По извршениот преглед од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби