еМагазин

Tag : морбили

ЖИВОТ

Опфатот на вакцинација со МРП во целата држава изнесува 98%

Редакција
Министерството за здравство информира дека стапката на вакцинација со МРП вакцина во целата држава изнесува 98 проценти. Во градот Скопје изнесува 99%, а во останатиот...
ЖИВОТ

По затворањето поради зараза со морбили на дел од персоналот: Почна со работа хируршкото одделение во струшката болница

Редакција
Хируршкото одделение во струшката општа болница денеска почна со работа, по пауза од околу една недела поради зараза со морбили на дел од персоналот, како...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во струшката болница од морбили се заболени 9 вработени од вкупно 56 на хируршкото одделение

Редакција
Заменик министерот за здравство, д-р Асим Муса денеска пред Општата болница во Струга изјави дека во струшката болница од морбили се заболени 9 вработени од...
ЖИВОТ

Епидемијата не стивнува: Од морбили досега заболени 1.524 лица

Никола Осило
Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува 134. Во...
ЖИВОТ

Изминатата недела 110 случаи со мали сипаници, 18.880 деца се уште невакцинирани

Редакција
Во текот на изминатата недела до Институтот за јавно здравје пристигнаа 116 пријави за сомнителни случаи од кои 110 (43 од Скопје и 67 од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Четврти смртен случај: Десет и пол месечно бебе почина од компликации од морбили

Редакција
Според информации од Клиниката за детски болести, во текот на вчерашниот ден, десет и пол месечното бебе кое повеќе од две недели беше на интензивна...
ЖИВОТ

На Инфективна четири пациенти во тешка состојба поради компликации од морбили

Редакција
Освен 16-годишната пациентка која е со церебрална парализа со пневмонија како компликација од морбили и е на механичка вентилација на Универзитетската клиника за инфективни болести,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

За една недела 95 нови случаи на морбили, вкупно 1.175 заболени досега

Редакција
Д-р Владимир Микиќ од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, денеска, по одржување на состанокот на комисијата информираше дека заклучно со денешниот ден...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Има веројатност за ширење на епидемијата: За една недела регистрирани 121 заболен од морбили

Редакција
Од 13 април до денеска во државава се регистирани 121 заболен од мали сипаници (лабораториски потврдени или поврзани со епидемиолошка врска), што е за пет...
ЖИВОТ

Состојбата со морбилите алармантна: Од утре теренска вакцинација во основните и средните училишта

Никола Осило
Од утре ќе има теренска вакцинација во основните и средните училишта, информира денеска министерот за образование и наука Арбер Адеми. „Во постојана комуникација сме со...