еМагазин

Tag : сипаници

ЖИВОТ

Колкава е опасноста од ширење на мајмунските сипаници: Објаснува доктор Даниловски

Редакција
Епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски за Нова Македонија објаснува дека не постои никаква опасност за ширење на болеста мајмунски сипаници низ општата популација, зашто, досега...
Македонија ТОП СТОРИИ

Комисијата за заразни болести препорачува изолација на суспектни случаи со мајмунски сипаници

Редакција
Комисијата за заразни болести (КЗБ) на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници во земјатам, информираат од...
Свет

Бројот на случаи на сипаници во светот е во голем пораст, велат од СЗО

Редакција
Бројот на случаи на сипаници во светот е во голем пораст, се наведува во извештајот на Светската здравствена организација (СЗО) објавен во Женева. Според извештајот,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Прогласен крај на епидемијата на мали сипаници на територијата на цела држава

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни болести констатирала дека се исполнети епидемиолошките услови за прогласување крај на епидемијата на мали сипаници на територијата...
ЖИВОТ

Сè уште е во тек епидемија на мали сипаници, досега вакцинирани 41.623 лица на возраст до 14 години со МРП вакцина

Редакција
Министерството за здравство информира дека сè уште е во тек епидемија на морбили (мали сипаници) на територија на цела држава. „Вкупниот број на вакцинирани лица...
ЖИВОТ

Изминатата недела 110 случаи со мали сипаници, 18.880 деца се уште невакцинирани

Редакција
Во текот на изминатата недела до Институтот за јавно здравје пристигнаа 116 пријави за сомнителни случаи од кои 110 (43 од Скопје и 67 од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Четврти смртен случај: Десет и пол месечно бебе почина од компликации од морбили

Редакција
Според информации од Клиниката за детски болести, во текот на вчерашниот ден, десет и пол месечното бебе кое повеќе од две недели беше на интензивна...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

За една недела 95 нови случаи на морбили, вкупно 1.175 заболени досега

Редакција
Д-р Владимир Микиќ од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, денеска, по одржување на состанокот на комисијата информираше дека заклучно со денешниот ден...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Има веројатност за ширење на епидемијата: За една недела регистрирани 121 заболен од морбили

Редакција
Од 13 април до денеска во државава се регистирани 121 заболен од мали сипаници (лабораториски потврдени или поврзани со епидемиолошка врска), што е за пет...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Прогласена епидемија на мали сипаници на територијата на цела држава

Редакција
Комисијата за заразни болести донесе заклучок да биде прогласена епидемија на мали сипаници на територија на целата држава, изјави денеска доктор Владимир Микиќ од Институтот...