еМагазин

Tag : слобода

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Џулијан Асанж е слободен човек, американскиот суд го ослободи

Редакција
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и официјално е слободен човек. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Видео) Ослободен Џулијан Асанж, основачот на Викиликс Денеска тој пред американскиот суд на...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Ослободен Џулијан Асанж, основачот на Викиликс

Редакција
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж (52) утрово излезе од затвор и ја напушти Велика Британија, информираа од Викиликс. Како што пренесуваат светските агенции, тој постигнал...
Македонија ТОП СТОРИИ

По шест години во затвор, Миле Јанакиески од денеска на слобода

Редакција
Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска излегува на слобода, после шест години поминати во затвор. Од 2018 година, неколку пати беше во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мијалков е слободен човек, излезе од затвор

Редакција
Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) од денеска е слободен човек. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Сашо Мијалков в четврток излегува од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јанакиески во јуни излегува на слобода

Редакција
Жалбата на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, со која се бара условен отпуст е уважена и ќе започне на 17. јуни годинава,...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Репортери без граници“: Скок од 19 места за слободата на медиумите во Македонија

Редакција
Македонија е рангирана на 38. место од вкупно 180 земји во светот според Глобалниот индекс за слободата на медиумите на „Репортери без граници“. Земјава бележи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Камчев на слобода, доби четири месеци помалку затвор откако ги спои казните за „Империја“ и “Плацови на Водно“

Редакција
Бизнисменот Јордан Камчев од 6 ноември е на слобода, откако пред еден месец ја искористил законската можност да побара и добил од Основниот кривичен суд...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Ќе победиме и ќе го вратиме мирот во Украина: Зеленски со оптимистичко обраќање до нацијата на 50-ти ден од инвазијата

Редакција
Во своето обраќање до нацијата, украинскиот претседател Володимир Зеленски истакна дека за овие 50 дена откако Русија ја нападна Украина, државата стана херој за целиот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Роднини на Пале Иловска, која е во притвор за убиството на полицаецот од Велес, бараат нејзино ослободување

Редакција
Роднини на Пале Иловска, 23-годишната велешанка, која е во притвор за убиството на полицаецот од Велес, бараат нејзино ослободување, а на социјалните мрежи се споделува...
Свет

„Ал Џазира Балкан“ креираше спот кој симболично укажува на глобалните закани на слободата на медиумите

Редакција
Светскиот ден на слободата на медиумите се одбележува на 3. мај и повод е да им се честита на новинарите и медиумските работници, но и...