еМагазин

Tag : социјална помош

Македонија ТОП СТОРИИ

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило

Редакција
Во Министерството за труд и социјална политика се изготвени 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заменик министерката Тренчевска го демантира министерот Велковски

Редакција
На денешната прес-конференција на техничкиот министер за труд и социјална политика, Ѓоко Велковски, реагираше неговата заменичка Јованка Тренчевска. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Над 2.200 граѓани незаконски примале...
Македонија ТОП СТОРИИ

Над 2.200 граѓани незаконски примале социјална помош, обвинува министерот Велковски

Редакција
Над 2.200 граѓани незаконски примале социјална помош, соопшти денеска техничкиот министер за труд и социјална политика, Ѓоко Велковски. Тие според него пријавиле дека немаат возила,...
БЕСПАРИЦА

МТСП со детали за корисниците на парични права од социјална заштита со сметки во „Еуростандард банка“

Редакција
Министерството за труд и социјална политика известува дека надлежниот центар за социјална работа назначува старател за посебен случај на корисници на парични права од социјална...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Власта му ја укинала минималната социјалната помош на семејството што живееше под мост

Редакција
Власта му ја укинала минималната социјална помош на семејството кое што живееше под мост, а за кое хуманите граѓани најдоа привремено живеалиште. Трајното решение, според...