еМагазин

Tag : степени

Свет ТОП СТОРИИ

Европа „гори“

Редакција
Во 15 градови низ Италија е издаден црвен метеоролошки аларм, додека екстремно високите температури се шират низ јужна Европа, јави денеска Би-Би-Си. Алармот, кој предупредува...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Облачно и посвежо денеска и утре, потоа повторно затоплување

Редакција
Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со сончеви периоди и со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието и во источните делови...
Македонија

Три земјотреси регистрирани во околината на Маврово

Редакција
Три земјотреси се регистрирани изутринава во регионот на Маврово, соопшти денеска Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на овие земјотреси биле на 65...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Променливо време до среда, потоа пораст на температурата и до 24 степени

Редакција
До среда ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и...
Македонија

Земјотрес од три степени почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Редакција
Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката опсерваторија при...
ЖИВОТ

Температурата до крајот на неделата 26 степени

Редакција
Утринските температури под нулата, а дневните до 26 степени. Вакво време, претежно стабилно, без врнежи, не очекува неделава. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), утре...
ЖИВОТ

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Редакција
Утре попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Времето за време на викендот ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пролет во февруари: Сончево со температура до 21 степен

Редакција
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и релативно топло. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен вдолж...
Свет ТОП СТОРИИ

Прв пат во историјата: Температурата на Антартикот над 20 степени

Редакција
Рекордно висока температура од 20,7 степени Целзиусови измериле бразилски научници на островот Сејмор на Антартикот што е прв ваков случај забележан во историјата, објави Гардијан....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

За Божикните празници времето ведро и студено

Редакција
За време на Божикните празници времето ќе биде студено, но без врнежи. На Бадник ќе дува засилен северен ветер. Утринските температури ќе бидат многу ниски...