еМагазин

Tag : традиција

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Завршува Вевчанскиот карневал: „Се напрај василичар?! – Се напрајв!

Редакција
„Повторно докажавме дека сме карневал кој може да се носи рамо до рамо со останатите светски карневали. Задоволство е да се видат своите жители, пријатели,...
МАКЕДОНСКО

(Фото) Галичка свадба: Традиција и обичаи преточени во атракција

Редакција
И оваа година, од 12-ти до 14-ти јули, по 46-ти пат, на падините на планината Бистра, во живописниот Галичник, ќе се одржи традиционалната културно-сценска манифестација...
Македонија ТОП СТОРИИ

На 29. јуни во Скопје две паради: Едната за подршка на ЛГБТИ заедницата, другата за за поддршка на традицијата, бракот и семејството

Редакција
Следната сабота (29. јуни) за кога е најавена првата Парада на гордоста во Македонија, за подршка на ЛГБТИ заедницата, во Скопје ќе се одржи и...
Локално

Лазарева сабота: Во Дебар нема кој да ја продолжи традицијата на „лазарки“

Редакција
Првпат домовите на православните семејства денеска не ги посетија „лазарките“, што беше вековна традиција во Дебар. -За жал, поради се помалиот број православни Македонци, полека...
Македонија

Наместо трагедија, рече традиција, Заев направи ненамерен лапус на комеморацијата за депортираните Евреи

Редакција
Македонскиот премиерот Зоран Заев на комеморативната свеченост по повод 76-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во своето обраќање наместо трагедија, рече традиција. Потоа се извини...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Фото) Ресторан „Кораб Трница“: Со Трничка салата ќе ја вкусите сласта на корапските пасишта

Редакција
Ресторан „Кораб Трница“ е едно од оние попатни места кога се патува накај Дебар, но веќе станува и „must have“ дестинација, кога сте и на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Трансформацијата на традицијата, Румор: Пронајдете се себеси

Редакција
Јадрото на урбаниот стил доведен до ниво на висока мода во Румор –  концептуалното дизајнерско студио во Скопје и во Охрид! Многу елементи во кои...