еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

Брачен пар во Грција победи на суд: Ќе добива по 300 евра кога децата на комшиите ќе прават галама

Редакција
Судски случај во Солун, Грција, предизвика голем интерес во тамошната јавност. Имено, како што пренесува дописникот на еМагазин од Солун, брачен пар без деца, го
Балкан

(ВИДЕО) Во Грција постигнат нов Гинисов рекорд за најголема порција со помфрит

Редакција
Асоцијацијата на земјоделски кооперанти на Нахос го собори сопствениот рекорд за најголема порција со помфрит, за само осум часа, пренесуваат грчките медиуми. За новиот Гинисов
Балкан

Србија: Откриено даночно затајување од околу 55 милиони евра, 66 лица уапсени

Редакција
Даночната полиција за првите седум месеци оваа година открила 102 „фантомски“ и „пералници“ претпријатија, кои претставуваат главен извор на сивата економија, што е за дури
Балкан

Најмалку проблеми се очекуваат од Македонија: Србија ќе бара воени станови и оружје од поранешните ју-републики

Редакција
Србија во поранешните југословенски републики оставила над илјада воени станови, но и подвижен воен имот, што е запленет при повлекувањето на ЈНА. Колкава е вредноста
Балкан

Ја силувал од деветгодишна возраст: Во Тирана татко 16 години ја злоставувал ќерката

Редакција
Во Тирана татко монструм цели 16 години сексуално ја злоставувал сопствената ќерка. Во полиција го пријавила ќерката, која сега има 25 години, а почнал да ја
Балкан

Грција ќе гради мега луксузен ресорт од 420 милиони евра на Пелопонез

Редакција
Грчката влада го одобри проектот за реконструкција на луксузен ресорт во регионот Арголис на Пелопонез, во близина на Нафплио, кој ќе чини 420 милиони евра,
Балкан

Му украле накит вреден 1,2 милион долари: Саудиски принц тврди дека го ограбиле на Миконос

Редакција
Принц од Саудиска Арабија, кој летувал на Миконос тврди дека му е украден накит вреден 1,2 милион долари, објави грчката телевизија Антена. Според телевизијата принцот
Балкан

(ВИДЕО) Пожар на брод што пловеше кон Крит, спасени сите патници

Редакција
Процесот на напуштање на бродот „Елефтериос Венизелос“, успешно заврши за патниците, без проблеми и повреди, по координираната акција на крајбрежната служба, противпожарната служба и брзата
Балкан

Џозеф: Промената на граници би била погубна за БиХ, Македонија и Србите јужно од Ибар

Редакција
САД наивно веруваат дека со промена на границите на Србија и Косово, конечно ќе се реши овој проблем, оцени во интервју за Радио Слободна Европа
Балкан

Иселени Срби од Косово спречени да го прослават празникот Успение на Пресвета Богородица во Ѓаковица

Редакција
Иселените Срби од Ѓаковица кои денеска најавија дека ќе го чествуваат празникот Успение на Пресвета Богородица во тамошниот манастир, се откажаа од намерата по големиот