еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

Македонија 27-ма по извоз на домати во светот, 33-та по извоз на лубеници

Редакција
Македонија е на 27 место во светот според извозот на домати, а на 33-то според извозот на лубеници, објави специјализираниот меѓународен сајт за статистика www.worldstopexports.com.
Бизнис

Хигиеничарите најбарани за вработување

Редакција
Хигиеничари на станбен и деловен простор е најбараната професија за вработување. Во бироата за вработување во земјава според нивните податоци се бараат 1.363 хигиеничари. Меѓу
Бизнис

АХВ утврди хигиенски пропусти во „Специјал“

Редакција
Утврдени се пропусти во спроведувањето на добрата хигиенска пракса во продавницата „Специјал“ во центарот на Скопје, покажаа инспекциските контроли на Агенцијата за храна и ветеринарство
Бизнис

МШЗВ: Земјоделците да не манипулираат со цената на пченицата

Редакција
МЗШВ апелира земјоделците да не шират дезинформации околу откупната цена на пченицата. Трајан Димковски, шефот на кабинет на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство рече
Бизнис

Зголемените царини од Косово предизвикаа штета од околу 180.000 евра

Редакција
На околу 180.000 евра или 2.000 тони нереализиран извоз, се проценува штетата од косовската одлука со која царините за овошјето и зеленчукот беа зголемени за
Бизнис ТОП СТОРИИ

Авиокомпаниите задолжително ќе ги осигуруваат багажот и пратките

Редакција
Авионските компании ќе бидат задолжени со закон да го осигураат багажот на патниците и стварите кои ги пренесуваат, информираат од Министерство за финансии. Со измените
Бизнис

Карбо Нова ги објави акционерите кои поседуваат над 5% од акциите

Редакција
Карбо Нова АД Крива Паланка преку Македонската берза ги објави инвеститори кои поседуваат над 5% од која било класа на хартии од вредност од вкупно 51.535
Бизнис

Градоначалникот на Шуто Оризари ќе се вози во Цитроен со светла со 3Д ефект

Редакција
Градоначалникот на Општина Шуто Оризари, Курто Дудуш ќе се вози во два нови службени автомобили „Citroen C3 Feel“ и „Citroen C4 Catus Feel“, кои ќе имаат и
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија 28-ма по извоз на вино во светот, 173-та по увоз

Редакција
Македонија е на 28 место во светот според извозот на вино, а на 173-то според увозот, објави специјализираниот меѓународен сајт за статистика www.worldstopexports.com. Минатата година од
Бизнис

Вонредна инспекција во пекарата по објавената фотографија со глушец

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) издаде налог и во моментов врши вонредна инспекциска контрола кај операторот со храна – производител на леб и бели