еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

Името Северна Македонија сме си го избрале сами, вели Заев

Редакција
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во ТВ дуелот со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5, рече дека на маса биле...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ доставила 65 амандмани за законот за СЈО

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во ТВ дуелот со лидерот на СДСМ, Зоран Заев во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5 соопшти дека ВМРО-ДПМНЕ до...
Македонија

Мицкоски: Можно е исклучените пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да се вратат во партијата

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во ТВ дуелот со лидерот на СДСМ, Зоран Заев во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5, одговарајќи на прашање...
Македонија ТОП СТОРИИ

Деветта по ред: Данска го ратификува Протоколот за пристапување на земјава кон НАТО

Никола Осило
Данскиот Парламент денеска без дебата и во присуство на шефот на данската дипломатија Андерс Самуелсен го ратификуваше Протоколот за пристапување на земјава во НАТО. Протоколот...
Македонија

Иванов: Никој не го спречува Собранието да го повтори направениот преседан

Редакција
Никој не го спречува Собранието да го повтори веќе направениот преседан и на незаконски начин, без потпис од претседателот на државата во Службен весник да објави...
Македонија

Мијалков тврди дека нема да бега, Апелација одлучува за неговиот притвор

Редакција
Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков на денешната јавна седница во Апелацискиот суд на која се одлучува по жалбата за неговиот притвор рече дека не помислува...
Македонија

„Таргет-Тврдина“ одложена поради одлучувањето за притворот на Мијалков во Апелација

Редакција
Јавната седница во Апелацискиот суд во Скопје, на која ќе се одлучува за притворот на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков го одложи денешното рочиштето за ...
Македонија

Апелација на јавна седница ќе одлучува за притворот на Мијалков

Редакција
Апелацискиот суд во Скопје денеска на јавна седница ќе ги разгледува жалбите на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор што му беше определена...
Македонија ТОП СТОРИИ

АРМ најавува санкции за војникот што го поддржа нападот во Нов Зелан, а Лазаровска го избришала профилот

Редакција
Професионалниот војник Татјана Лазаровска јавно на нејзиниот фејсбук-профил изрази поддршка за напаѓачот во Нов Зеланд и побара да му се даде Нобелова награда за храброст....
Македонија

Денеска на Канал 5 дуел Заев-Мицкоски

Редакција
Вечерва во 18.30 часот на телевизијата Канал 5 во емисијата „Само вистина“ ќе им ТВ дуел помеѓу лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и...