еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

Лазе Велковски не е повеќе директор на Бирото за јавна безбедност, кој ќе го замени

Редакција
Владата на денешната седница го разреши директорот на Бирото за јавна безбедност Лазе Велковски. Барањето за разрешување на Велковски беше поднесено од министерот за внатрешни...
Македонија

МВР: Првиот човек на „Алфите“ возилото го користел за службени цели

Редакција
Министерството за внатрешни работи е информирано за движењето на началникот на Единицата за прв одговор и интервенција – АЛФА, Примислав Димовски и за начинот на...
Македонија

Шефот на „алфите“ со службено возило на викенд во Охрид

Редакција
Весникот „Независен“ објави дека Примислав Димовски, командант на единицата „Алфа“, изминатиот викенд со службен автомобил „шкода“ престојувал во Охрид, каде што, наводно, требало да присуствува на свадба...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Со увидот на УЈП во банкарските сметки, СДСМ го крши Уставот и се загрозува приватноста на граѓаните

Редакција
Укинувањето на приватноста на банкарски сметки власта на Заев дополнително ќе ги оданочува извозниците на интелектуален труд и ја загрозува приватноста на граѓаните, се вели...
Македонија

Анкета на ИПИС: Расте рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ, паѓа на СДСМ

Редакција
Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе две кратки истражувања во периодот помеѓу 13 и 17. јуни и помеѓу 6 и 10. август 2018 на...
Македонија

Анкета на ИПИС: „За“ на референдумот за името ќе гласат 32,4% Македонци, а 80,9%Албанци

Редакција
Анкетата на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека 43,2 отсто од граѓаните би гласале „за“ на претстојниот референдум за името, а 22 отсто...
Македонија

Писателот Павловски: Бугарскиот претседател покажа каков е квалитетот на договорите што ги прави Заев

Редакција
Македонскиот писател Божин Павловски на својот Фејсбук профил реагира на случувањата околу полемиката која ја отворија бугарските политичари и премиерот Зоран Заев за тоа чиво...
Македонија

Зечевиќ, Тасевски, Митиќ можни наследници на директорот на БЈБ, Велковски?

Редакција
Како што најавија од Владата утре на седница ќе се најде инцијативата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за разрешување на директорот на БЈБ, Лазе...
Македонија

Мицкоски: Погрешен одговор е полош отколку никаков одговор

Редакција
Погрешен одговор е полош отколку никаков одговор, изјави претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање дали ВМРО-ДПМНЕ ќе води кампања против референдумот или за бојкот...
Македонија

Невладините за Законот за финансирање на партиите: Само си ги зголемија средствата

Редакција
Граѓанските здруженија реагираат во врска со неодамнешното донесување на измените и дополнувањата на Законот за финансирање на политички партии. Од таму велат дека „усогласувањето на...