еМагазин

Tag : Бундестаг

Македонија ТОП СТОРИИ

Апасиев за резолуцијата на германскиот Бундестаг: На пет страници ниту еднаш Македонци

Редакција
За резолуцијата за Македонија која беше донесена пред неколку дена од страна на германскиот Бундестаг се огласи лидерот на Левица, Димитар Апасиев. -Резолуцијата на германскиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Германскиот Бундестаг усвои резолуција: Македонскиот јазик и култура ќе ја збогатат разноликоста на ЕУ

Редакција
Поддршка за евроинтеграцијата на Македонија и признание на македонската култура, идентитет и јазик, кои, како што се наведува, ќе ја збогатат разноликоста на ЕУ, содржи...
Македонија

Резолуцијата на германскиот Бундестаг е симболична потврда на македонскиот идентитет, изјави Османи

Редакција
Резолуцијата на германскиот Бундестаг за поддршка на зачленувањето на Македонија во ЕУ е само симболична потврда на тоа што формално го има во Преговарачката рамка,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Што се бара со резолуцијата за поддршка на Македонија, која денеска ќе ја донесе германскиот Бундестаг

Редакција
Германскиот Биндестаг денска ќе расправа и ќе гласа за резолуција за поддршка на зачленувањето на Македонија во ЕУ, на македонски јазик и македонскиот идентитет. Резолуцијата насловена...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бундестагот ќе донесе резолуција за поддршка на членството на Македонија во ЕУ и потврда на македонскиот јазик и идентитет

Редакција
Германскиот Биндестаг в четврток ќе расправа и ќе гласа за резолуција за поддршка на зачленувањето на Македонија во ЕУ, на македонскиот јазик и македонскиот идентитет....
Балкан

Грчките медиуми за одлуката на Бундестагот за старт на преговорите со Македонија и Албанија

Редакција
Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“...
Македонија

Лавина честитки и благодарности по одлуката на Бундестагот: „Данке Дојчланд“

Редакција
Повеќе домашни и странски политичари се заблагодарија и честитаа за одлуката на Бундестагот да и препорача на германската Влада да се заложи за почетокот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со големо мнозинство германскиот Бундестаг изгласа почеток на преговори меѓу Македонија и ЕУ

Редакција
Пратениците во германскиот Бундестаг синоќа со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот...
Македонија

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

Редакција
Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со  Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на...