еМагазин

Tag : Фатмир Бесими

Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерство за финансии повеќе нема да дава согласност за вработувања

Редакција
Министерот за финансии Фатмир Бесими најави дека со измените на Законот за буџет кои ќе стапат во сила на почетокот на годината министерствата, јавните претпријатија,...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Во време на криза не треба шпекулативно да се зголемуваат цените, вели Бесими за најавата за поскапување на лебот

Редакција
Во време на криза не треба шпекулативно да се зголемуваат цените. Владата е подготвена да разговара со мелничката индустрија и да реагира соодветно за да...
ТОП СТОРИИ ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Пет причини зошто граѓаните треба да инвестираат во граѓанската обврзница

Редакција
Државните обврзници се стабилна и безриризична инвестиција и начин за сигурно штедење. Но, финансиските советници започнаа се повеќе да ги препорачуваат како одлична можност за...
Бизнис

Собрани околу 94 милиони денари од данокот на фирмите што работат во недела, нема да се трошат за плати, вели Бесими

Редакција
Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска информира дека се собрани околу 94 милиони денари од данокот на фирмите кои работеа во недела. Тие средства ќе...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Собранието го донесе Буџетот за 2023 година

Редакција
Собранието, попладнево, со 56 гласови „за“, 30 „воздржани“ и еден „против“ го донесе Дополнетиот буџет за 2023 година. Министерот за финансии Фатмир Бесими пред гласањето...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Јавниот долг до крајот на годинава нема да достигне 60% од БДП, тврди Бесими

Редакција
До крајот на годината јавниот долг нема да достигне ни 60 отсто од БДП, иако предвидувавме да биде 65,6 проценти, рече денеска министерот за финансии...
Бизнис

Во Буџетот за 2023 година нема нови даноци, вели Бесими

Редакција
Платите во Буџетот за 2023 година се дефинирани според можностите, вкалкулирани се зголемувањата во секторите направени оваа година, а кратење нема да има во ниту...
Бизнис

Дали ќе има прогресивен данок или не – ќе се одлучи низ јавна дебата, вели Бесими

Редакција
Основата на Концептот за даночната реформа е проширување на даночната основа преку повеќе измени во даноците на добивка, личен доход и додадена вредност, како и...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Ребаланс на буџетот: Покачување на платите, пензиите и 52 милиони евра за субвенции на земјоделците

Редакција
Нови дополнителни 76 милиони евра за мерки за заштита на стандарот на граѓаните и поддршка на стопанството се обезбедуваат со ребалансот на Буџетот, како средства...
БЕСПАРИЦА

Со ребалансот на буџетот ќе се направи простор и за евентуално нови антикризни мерки

Редакција
Преку реструктуирање на буџетот ќе се направи простор и за евентуални мерки кои ќе помогнат во надминување на кризата. Секаде каде што може, ќе се...