еМагазин

Tag : граната

Локално

Неексплодирана граната од Прва светска војна пронајдена при градежни работи во битолско

Никола Осило
На 30.09.2019 во 12.15 часот во СВР Битола било пријавено дека при изведување на градежни работи во близина на црквата во с.Трново, битолско, била пронајдена...
Локално

Чистејќи пат кај Стоби нашле граната

Никола Осило
На 06.08.2019 во 15,00 часот било пријавено дека во Градско на локалитетот Стоби од страна на работници кои го чистеле патот била пронајдена граната од...
Локално

Жена во двор пронашла граната од Првата светска војна

Никола Осило
На 15.06.2019 годинаво 15.30 часот во Полициската станица Прилеп, И.С.(79) од с.Алинци, прилепско, пријавила дека во дворното место пронашла неексплодирана граната, информира МВР. Полициски службеници...
Локално

Велешанец во двор пронашол граната од Втора светска војна

На 25.05.2019 година било пријавено дека во Велес на улицата “Академик Пенчо Давчев“ во двор од куќа сопственост на Т.К. била пронајдена граната од Втора...
Локално

Неексплодирана граната прoнајдена во село во тетовско

Никола Осило
На 15.04.2019 година околу 15.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека на место викано „мост на Вардишта“, атар на с.Вешала, тетовско, била пронајдена стара...
Локално

Пронајдена стара неексплодирана граната кај село Батинци

Никола Осило
На 16.01.2019 година во 19.45 часот  во СВР Скопје, Н.Н.(35) од село Батинци, скопско, пријавил дека на стариот пат за село Батинци, каде што се...
Локално

Неексплодирана граната од Првата светска војна пронајдена во Битола

Никола Осило
На 26.10.2018 година во 13,30 часот во Полициската станица-Битола, од страна на вработен пиротехничар во Дирекцијата за заштита и спасување пријавено е дека истиот ден...
Локално

Рибар „уловил“ граната

Никола Осило
На 28.08.2018 година околу 18,30 часот, во коритото на река Вардар, покрај патот Јегуновце – Радуша, во месноста „Синанови ливади“, риболовец пронашол експлозивно средство, информира...