еМагазин

Tag : коскена срцевина

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Малиќи груп“ се запишаа во Регистарот на доброволни дарители на коскена срцевина

Редакција
На 9. февруари годинава, вработените од групацијата „Малиќи груп“, се запишаа во Регистарот на доброволни дарители на коскена срцевина, надевајќи се дека на најмалку на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во новата година уште една трансплантација на црн дроб, бубрези и коскени ткива

Редакција
Рано утрово на Хируршките клиники започна експлантацијата на органите, откако вчера попладне семејството на пациентка во мозочна смрт даде согласнот за донирање. „Нивната желба да...
Да помогнеме

Пријавете се во Дарителскиот регистар за срцевина, можеби сте компатибилен дарител за срцевина за едногодишниот Марко

Редакција
Родителите Маја и Митко Ташеви од Кавадарци апелираат за повеќе потенцијални дарители за срцевина затоа што на нивниот син Марко итно му е потребна трансплантација...
ЖИВОТ

Кампања за дарување коскена срцевина и работилница за трансплантација

Редакција
Подигнување на свеста за хуманост, промовирање на солидарноста и можноста преку запишување во националниот дарителски регистар, дарувајќи коскена срцевина, секој да може да спаси човечки...
ЖИВОТ

(Фото) Прва трансплантација на матични клетки од несроден донор: Филип размислува да стане амбасадор на сите кои сакаат да донираат коскена срцевина

Редакција
Филип боледуваше од акутна миелобластна леукемија. По трансплантацијата тој е во одлична здравствена состојба, насмеан и полн енергија. Веќе размислува како да стане амбасадор на...
ЖИВОТ

(ВИДЕО) Извршена првата трансплантација на коскена срцевина од несроден дарител во Македонија

Редакција
Во текот на минатата недела е извршена првата трансплантација на коскена срцевина од несроден дарител во Македонија, за која досега пациентите беа упатувани во странство....
Да помогнеме

Виктор треба да и донира на Сара коскена срцевина: Потребни се пари за операција во Германија

Редакција
Потребни се средства за лекување на 15-годишната Сара Настеска од Охрид, на која што, сроден донатор на коскена срцевина е нејзиниот брат 13-годишниот Виктор. Операцијата...