еМагазин

Tag : дарување

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Донор од Македонија дарувал матични клетки за непознат пациент од Бугарија за трансплантација на коскена срцевина

Редакција
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена се спроведе колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен донор од Македонија кој дарувал...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Oбезбедени се 23 единици конвалесцентна плазма за третман на 23 пациенти со корона вирусот

Редакција
Министерството за здравство ја информира јавноста дека во изминатиот период се реализирани 16 дарувања на конвалесцентна плазма, од кои седум дарувања со постапка плазмафереза на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Двете ќерки на најстарата излечена пациентка од корона вирусот, даруваа конвалесцентна плазма за да спасат нечиј живот

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на неговиот твитер-профил информираше дека Славица и Мирјана, ќерки на најстарата излечена пациентка од Ковид-19, оздравеле и дарувале конвалесцентна плазма....
БАШ НИ Е ЌЕФ

АПЕКС Македонија донираше медицинска опрема во вредност од 40.000 евра на Клиниката за инфективни болести

Редакција
Справувајќи се со предизвиците наметнати од пандемијата на вирусот Ковид-19 и водејќи се од својата заложба за општествена одговорност, денес се реализираше првата од серијата...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Филипче се сретна со семејството Диневи: Дарувањето на органи е највисокиот чин на човекољубие и хуманост

Редакција
Министерот за здрство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил информираше дека утрово се сретнал со семејството на Емилија Динева и градоначалникот на општина Дојран, Анго Ангов....
ЖИВОТ

Брачен пар од Скопје даруваа крвна плазма: Не е лесно да се бориш против корона вирусот, затоа треба да се помогне

Редакција
Брачен пар од Скопје кои оздравеа од корона вирусот даруваа крвна плазма за да им помогнат на други лица да оздрават, пишува „Вечер“. Тие се...
ЖИВОТ

Има доволно количества на крв: Кој не треба да дарува во следниот период

Редакција
Институт за тарнсфузиона медицина информира дека располага со задоволителни количества на крвни продукти. Заедно со Црвен Крст направена е стратегија, план и распоред на крводарителски...
Да помогнеме

„Биди срцевина, биди херој“: На „Виз ер“ маратонот можете да дарувате крв и да спасите нечиј живот

Редакција
Универзитетската Клиника за хематологија-Скопје ги информира граѓаните дека за време на одржување на Виз Ер скопскиот маратон (4 мај, сабота со почеток во 8.00 часот),...
Да помогнеме

Апел: Потребна е крвна група Б негатив

Редакција
На социјалните мрежи се споделува апел за помош за крв од групата Б негатив во штипската Клиничка болница. „Штипјани, потребна е крв од групата Б -....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Апел: Акцијата за дарување на крв се прекинува, бидејќи одзивот бил голем и има доволно залихи

Редакција
Крводарителите информираат дека одзивот за дарување на крв бил голем и потребните залихи на крв се обезбедени во ГОБ „8 Септември“. „Одзивот на крводарителите беше...