еМагазин

Tag : лечење

Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Се уште сме му потребни на Леонид, лечењето продолжува, потребни се средства

Редакција
Леонид Индов доживеа несреќен случај со тешка повреда на рбетниот столб, при што не може да ги движи рацете и нозете. По направената операција, потребни...
Да помогнеме

На 38-годишната Адријана Симеонова потребни и се средства за лечење во странство

Редакција
На 38-годишната Адријана Симеонова и е потребна финансиска помош за лечење на Myelopathia conpresiva sec. Лекувањето треба да се одвива во странство, а семејството нема...
ЖИВОТ

Клиника за Хематологија ќе прерасне во регионален центар за лекување на најтешките болести на крвта

Редакција
Делегација од Европската команда на армијата на САД, денеска ја посети ЈЗУ Клиника за Хематологија, каде интензивно се гради вториот кат, со средства од програмата...
Да помогнеме

Да му помогнеме на малиот Тео да почне да голта и да се храни самостојно, бидејќи хранењето му е преку сонда

Редакција
Тео од самото раѓање остана без кислород и секој нов ден беше нова борба за него. „Има 2,5 години и се соочува со најголемата битка,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Беќаровски: Прашање на денови е кога смртта од Ковид-19 ќе завладее по улиците, болниците се преполни

Редакција
Професорот и доктор на Клиниката за токсикологија, Нико Беќаровски на неговиот Фејсбук-профил се осврна на состојбата со заболени од Ковид-19, предупредувајќи дека ако вака продолжи,...
Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 70 пациенти, а вкупно се лекуваaт 569

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 70 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерство за здравство. Вкупно 569...
Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 322 пациенти болни и суспектени на Ковид-19

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 322 пациенти позитивни и суспектени на коронвирусот, информираат...
Македонија

Детален преглед: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 376 пациенти, слободни кревети има

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 376 пациенти позитивен и суспектен на коронaвирусот, информираат...
ЖИВОТ

Дарувањето крвна плазма највисок чин на хуманост, досега обезбедени 802 единици и третирани 661 пациент

Редакција
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19, од вкупно 729 донори....
Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 36 пациенти, а вкупно се лекуваaт 306

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 36 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерство за здравство. Вкупно 306...