еМагазин

Tag : папата Франциск

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Иселеник од Делчево во Италија за својот труд награден со средба со Папата Франциск

Редакција
Иселеник во Италија по потекло од Делчево е прогласен за најдобар работник во италијанскиот регион Монфорте. Како награда за својот долгогодишен труд во познатата винарија...
Македонија

Македонците најблагонаклонети кон Ердоган, светот кон папата Франциск

Редакција
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ужива најголема благонаклонетост од граѓаните на Северна Македонија. Германската канцеларка Ангела Меркел е втора, а трет е претседателот на...
Македонија

Телма: Папата Франциск слетал со неисправен радарски систем на скопскиот аеродром

Редакција
Телевизијата Телма објави дека на 7. мај, кога Папата Франциск слета на скопскиот аеродром не функционирал целосно основниот радарски систем. Како што добро информирани извори...
Македонија

(Фото) Скулптура на светите браќа Кирил и Методиј од Серафимовски за папата Франциск

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска на папата Франциск му подари скулптура на светите браќа Кирил и Методиј, дело на познатиот македонски скулптор Томе Серафимовски....
Македонија ТОП СТОРИИ

Папата Франциск на мисата во Скопје: Рамнодушноста и клеветите да ги замениме со чувствителност и надеж

Редакција
Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск денеска отслужи миса на плоштадот „Македонија“ во Скопје на која присуствуваа околу 15.000 граѓани од земајва, како и верници од...
Македонија

Заев го замоли папата Франциск да се помоли за доброто на граѓаните и на земјата

Редакција
Македонскиот премиер Зоран Заев и Неговата Светост папата Франциск остварија одделна заедничка средба во рамките на програмата на апостолската посета на Неговата Светост и прв...
Македонија

Следете ја во живо мисата на Папата Франциск на плоштадот „Македонија“

Редакција
Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск служи миса на плоштадот „Македонија“ во Скопје. На мисата присуствуваат околу 15.000 граѓани од земајва, како и верници од странство....
Македонија

Папата Франциск ја благослови Северна Македонија

Редакција
Република Северна Македонија е мост помеѓу Истокот и Западот и место каде се среќаваат голем број културни струи, и претставува олицетворение на карактеристиките на регионот....
Свет ТОП СТОРИИ

Обожава танго и да готви, играл кошарка, работел како исфрлувач во ноќни клубови: Интересни факти за папата Франциск

Редакција
Во земјава денеска престојува поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск. Во продолжение неколку интересни факти за него: – Вистинското име на папата Франциск е Хорхе Марио...