еМагазин

Tag : помош

Да помогнеме

15-годишната Ива има канцер на коските, потребни се средства за лекување

Редакција
Ива Велковска од Скопје има 15 години и е дијагностициран канцер фибропластична строма на коските. „Како што сите знаеме нашето здравство нешто ќе започне и...
Да помогнеме

(Фото) Дечиња од Охрид, од врата на врата собираат пари за Сара, а кон акцијата се приклучи и такси-компанијата Де лукс

Редакција
Цела држава се крена на нозе за помош на Сара Настеска од Охрид. Освен што се отворени броеви за донации во државата и странство, дечиња...
Да помогнеме

Хуманитарна акција за собирање на храна низ целата држава: Што и каде може да донирате

Редакција
Хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна, која е во организација на Асоцијацијата „Ајде Македонија“ е национална акција за донирање храна на одбрани локации и...
Да помогнеме

На Горазд му е потребна нашата помош за успешно лекување

Редакција
Горазд е ведро и весело дете на кое уште од мал не може да оди – дијагностицирано е проблем со колковите и колената. Детскиот живот...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Вработените на Алкалоид донираа 1.050.000 денари за граѓаните со ретки болести

Редакција
Позиционирајќи ја општествената одговорност на врвот од агендата на своето делување, „Алкалоид АД“ Скопје и годинава ја продолжи хуманата мисија чија главна цел е подобрување...
БЕНЧМАРК

Помошта од ЕУ годишно е 90 милиони евра или 260.000 дневно

Редакција
Вкупната помош од Европската Унија за Македонија изнесува 90 милиони евра годишно односно 260.000 евра дневно, со почнување на претпристапните преговори овие средства само ќе растат,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Утре, гратис кафе во Coffеe Lab

Редакција
Кафулето „Coffeе Lab“ од Штип утре ќе служи бесплатно кафе, односно секое еспресо и макијато е гратис во текот на целиот ден, а вие за возврат...
Да помогнеме

На шестгодишната Мартина и се потребни средства за операција за да оди сама

Редакција
Мартина Гавановска е шестгодишно дете кое од самото раѓање има неразвиени патели на колената и не може да оди. Редовно се применувани физикални терапии но...
Локално

Го киднапирале откако сакал да донира преку Фејсбук

Никола Осило
Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против Ф.Р.(41) и С.М.(36), двајцата од село Мала Речица, тетовско, за сторени кривични дела „изнуда“и „противправно лишување...
Да помогнеме

Бројот за донации за Јасна е продолжен до 7 септември

Редакција
Јасна е 50 годишна жена, мајка боледува од карцином, кој е инвазивен и брзо се шири. Пред извесен период имала пет сериозни операции и сега...