еМагазин

Tag : пуч

Македонија ТОП СТОРИИ

Зоран Верушевски доби обештетување од 1,7 милион денари од државата за притворот за „Пуч“

Редакција
Државата на Зоран Верушевски треба да му ја исплати по пет илјади денари за секој од 344 дена поминати во притвор во 2015 година за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Затворската казна на Мијалков спречи „мини-државен удар“ во Македонија, анализира ИФИМЕС

Редакција
Меѓународниот Институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана во последната анализа пишува дека во Северна Македонија изминативе деновиве имало обид за „мини-државен удар“ со...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Македонското сценарио од 27 април во Конгресот на САД: Светот „вџашен“ од почетокот на 2021 година

Редакција
Лавина реакции во македонската и светската јавност предизвика вчерашниот упад на поддржувачи на претседателот Доналд Трамп во Конгресот на САД со цел да ја спречат...
Македонија

И сопругата на Верушевски доби оштета за притворот за „Пуч“

Редакција
И сопругата на Зоран Верушевски, Соња е обесштетена со 17 илјади евра за 175 дена поминати во притвор за случајот „Пуч“, објави 360 Степени. Вкупно...
Македонија

Верушевски бараше 71, доби 42 илјади евра отштета од држaвата поради случајот „Пуч“

Редакција
Два милиони и 580 илјади денари (42.000 евра) ќе треба да му исплати државата на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, одлучи Основниот граѓански суд Скопје. Судот...
Македонија

Верушевски бара 71 илјади евра од државата за 344. дена поминати неосновано во притвор

Редакција
Поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и актуелен советник на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски за 344. дена поминати неосновано во...