еМагазин

Tag : соја

Локално

СВР Струмица со детали за исчезната Соња, која е пронајдена жива

Редакција
На 15.11.2019 во Полициска станица Струмица, Д.А.(60) од с.Дабиле пријавил дека од домот се одалечила неговата ќерка С.А.(34), лице со здравствени проблеми, која и претходно...
Македонија

И сопругата на Верушевски доби оштета за притворот за „Пуч“

Редакција
И сопругата на Зоран Верушевски, Соња е обесштетена со 17 илјади евра за 175 дена поминати во притвор за случајот „Пуч“, објави 360 Степени. Вкупно...
Бизнис

Виталиа за суперанализите на АХВ: Набавените суровини се во согласност со регулативата на ЕУ

Редакција
Од Виталиа со реакција на резултатите од суперанализитие на Агенцијата за храна и ветиринарство (АХВ). Ви ја пренесуваме истата. „Европската Унија дозволува минимум концентрација на...
Бизнис

Анализите потврдија: Соините трошки и шницли увезени во Македонија содржат ГМО

Редакција
Анализите во референтната лабораторија во ЕУ потврдија присуство на ГМО во соините шницли и трошки увезени во земјава од Србија од страна на компанијата Виталиа,...
Бизнис

АХВ: Откриен ГМО во ориз во кочанско и во шницли и трошки од соја увезени од Србија

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во наредниот период ќе спроведе засилени контроли за присуство на генетски модифицирани организми (ГМО) во храната, најави денеска директорот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во Македонија „протнати“ генетски модифициран ориз и соини шницли

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) открила дека во Македонија се увезени два генетски модифицирани производа, ориз и соини шницли и трошки без да бидат...