еМагазин

Tag : ГМО

ЖИВОТ

АХВ ги демантира наводите на „Коалиција против ГМО“

Редакција
Агенцијата  за храна и ветеринарство (АХВ) најостро ги демантира наводите од денешното соопштение на неформалната група граѓани и организации „Коалиција против ГМО“ во врска со...
ЖИВОТ

Коалицијата против ГМО контра директорот на АХВ, бара мораториум за ГМ храната

Редакција
Неформалната група граѓани и организации „Коалиција против ГМО“ преку соопштение до медиумите реагира на изјавата на директорот на Агенцијата за храна и ветерина (АХВ) Зоран...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

ГМО-лобито ја „превоспитува“ Владата?

Никола Осило
Од генетски модифицираните организми (ГМО) регистрирани во светски рамки, досега не е евидентиран ниту еден штетен случај врз здравјето на луѓето, порачаа претставници на Агенцијата...
Бизнис

Нови мостри ориз доставени на ГМО-анализа

Никола Осило
Државниот инспекторат за земјоделство денеска доставил на анализа нови мостри ориз земени од неколку магацини од Кочани за да се утврди дали се генетски модифицирани....
Бизнис

Случај „генетски модифициран ориз“: Инспекторатот за земјоделство ја презема контролата

Никола Осило
Државниот инспекторат за земјоделство од денеска треба да ја преземе контролата за генетски модифицираниот ориз во Македонија. Откако ќе ги добие резултатите што ги спроведе...
Бизнис

Земјоделскиот институт бара да се испита дали ГМО оризот е произведен во Кочани

Редакција
Земјоделскиот институт од Скопје бара целосно испитување на случајот со ГМО оризот во Македонија, односно дали тој е увезен, а ако е домашен производ да...
ЖИВОТ

Како да препознаете ГМО храна во продавниците и на пазарите?

Редакција
Генетски модифицирано семе за ориз и ГМО шницли и трошки од соја завршија на македонскиот пазар и покрај тоа што според Законот за безбедност на храна,...
ЖИВОТ

(ВИДЕО) Знате ли што е ГМО храна и зошто е штетна?

Редакција
Генетски модифицирано семе за ориз и ГМО шницли и трошки од соја завршија на македонскиот пазар и покрај тоа што според Законот за безбедност на храна,...
Бизнис

Виталиа за суперанализите на АХВ: Набавените суровини се во согласност со регулативата на ЕУ

Редакција
Од Виталиа со реакција на резултатите од суперанализитие на Агенцијата за храна и ветиринарство (АХВ). Ви ја пренесуваме истата. „Европската Унија дозволува минимум концентрација на...
Бизнис

Анализите потврдија: Соините трошки и шницли увезени во Македонија содржат ГМО

Редакција
Анализите во референтната лабораторија во ЕУ потврдија присуство на ГМО во соините шницли и трошки увезени во земјава од Србија од страна на компанијата Виталиа,...