еМагазин

Tag : штедење

Бизнис ТОП СТОРИИ

Граѓаните на банките им довериле 340 милијарди денари

Редакција
Депозитите на домаќинствата, од пандемијата досега, се зголемени за 20%. Во моментов граѓаните им имаат доверено 340 милијарди денари на банките. Кај штедењето на населението...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Започнува „НЛБ Месецот на штедење“: Ликовен конкурс за деца на тема „Штедиме и другаруваме“

Редакција
На тема „Штедиме и другаруваме“ од денеска официјално започнува „Месецот на штедење“ на НЛБ Банка, информираат од таму. Почетокот беше одбележан со традиционалната претстава со...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Промотивен орочен депозит со камата однапред – Штедење во Стопанска банка АД – Скопје

Редакција
Ако сте во дилема како да ги инвестирате своите слободни средства, искористете ја оваа одлична можност и вложете ги своите средства на промотивниот орочен депозит...
Македонија

24 здравствени установи имаат потпишано договор со ЕСМ продажба за субвенционирана струја

Редакција
По донесување на мерките и препораките за рационално користење на електричната енергија од Економско-енергетскиот совет на Владата во пресрет на грејната сезона, донесена е одлука...
Македонија

Владата ќе ги едуцира граѓаните како да штедат струја

Редакција
Под слоганот „Штедиме заедно денес за да имаме утре“, Владата од денеска преку информативно едукативни активности ќе ги мотивира граѓаните да штедат струја. Ќе презентира...
БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка го заокружи Месецот на штедење: Прогласени победниците и доделени наградите за најдобрите

Редакција
Традиционално со свечен настан во НЛБ Галерија, НЛБ Банка го заокружи единаесеттиот по ред „НЛБ Месец на штедење“, информираат од таму. На настанот беа прогласени...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Државните претпријатија во септември заштедиле 8% струја, ЈП Водостопанство со поголема потрошувачка од претходната година

Редакција
Претпријатијата во државна сопственост минатиот месец заштедиле осум отсто струја во споредба со септември лани, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Со анализата што...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Арачиново со најголема потрошувачка: Општините во септември заштедиле 29% струја

Редакција
Општините за вкупно 29 отсто ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во септември, споредено со истиот месец претходната година, соопшти денеска министерот за економија Крешник...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Најмалку штеделе во здравство, МНР и одбрана: Државните институции во септември заштедиле вкупно 20% струја

Редакција
Владата, судовите, Собранието, претседателот на државата, ЕСМ и МЕПСО во септември годинава вкупно заштедиле 20 отсто струја во однос на истиот месец лани. Според анализата...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Ќе има ли кратење на платите во јавниот сектор: Што предвидуваат владините мерки за штедење?

Редакција
Работниците и синдикатите да бидат мирни, никој ниту ги намалува платите на вработените, ниту нивните права, порача денеска премиерот Димитар Ковачевски, коментирајќи ги реакциите од...