еМагазин

Tag : државни

Бизнис ТОП СТОРИИ

Државните претпријатија во септември заштедиле 8% струја, ЈП Водостопанство со поголема потрошувачка од претходната година

Редакција
Претпријатијата во државна сопственост минатиот месец заштедиле осум отсто струја во споредба со септември лани, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Со анализата што...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Најголем дел купени од фирмата “Колид“ од Колешино: За новогодишни пакетчиња државните институции и општините потрошиле 72.000 евра

Редакција
Државните институции и општините за купување новогодишни пакетчиња за децата потрошиле 72 илјади евра. Тендери за купување пакетчиња за новата 2022 година имале 20 институции,...
Македонија

Кои се новите 19 државни правобранители

Редакција
На предлог на Комисијата за именување, Владата на синоќешната 19-тата седница согласно добиеното позитивно мислење од Државниот правобранител именува 19 државни правобранители. Како што соопшти...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Ја слушаат ли Владата: Ги објавуваат ли службените трошоци директорите на јавните и државните претпријатија?

Редакција
Ја почитуваат ли директорите на јавните и државните претпријатија и нивните заменици одлуката на Владата од април минатата година на своите веб страни да ги...
Македонија

Дел од блиските на функционерите ќе се откажат од вработувањето во државните фирми, најави Заев

Редакција
Дел од функционерите потврдуваат дека нивните блиски ќе се откажат во вработувањето во јавниот сектор заради тоа што гледаат алтернатива на државните институции, но редно...
Македонија

Манчевски за непотизмот во државните институции: Каде да одат членовите на СДСМ, треба ја напуштат државата?

Редакција
Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ако јавноста смета дека изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој е баџанак на претседателот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Претпријатијата во државна сопственост не се транспаретни и отчетни: ЈП за државни патишта најтранспаретно, на дното ГТЦ

Редакција
Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Транспарентност и отчетност на претпријатијата во државна сопственост“, кое покажува дека просечното ниво на транспарентност и отчетност на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои директори на јавни и државни претпријатија и институции ќе плаќаат повисок данок за нивните плати

Редакција
Премиерот, министри, владини советници ќе се „спасат“ од плаќање повисок данок за нивните плати, бидејќи имаат примања пониски од 90.000 денари, но во Македонија постојат...
Бизнис

Четири компании не добија државни пари поради поврзаност со функционери

Редакција
Четирите компании кои се изјаснија дека во сопственичката структура имаат носител на јавна функција или член на потесното семејство, се изземени од сегашниот процес на...