еМагазин

Tag : прогресивен данок

Бизнис

Господинов: Третина од земјава вон даночна контрола, време е да се изброиме

Никола Осило
Рамниот данок моментно е подобар за економски раст, а за воведување прогресивен прво треба да се преброиме. Се уште имаме слон во просторијата – третина...
Бизнис

Детален преглед: Што покажала анализата на Министерството за финансии за прогресивниот данок?

Никола Осило
Приходите кои можеле да се приберат од прогресивното оданочување и повисоката стапка на личен доход се помали за 51,2 отсто во однос на потенцијалот, покажува...
Бизнис

СКМ: Прогресивниот данок донесе отпуштање и зголемени трошоци кај ИКТ компаниите

Никола Осило
Стопанската комора на Македонија на почетокот на септември 2019 година спровела анкета меѓу своите членки заради согледување на иницијалните состојби и импликациите кои ги има...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои директори на јавни и државни претпријатија и институции ќе плаќаат повисок данок за нивните плати

Редакција
Премиерот, министри, владини советници ќе се „спасат“ од плаќање повисок данок за нивните плати, бидејќи имаат примања пониски од 90.000 денари, но во Македонија постојат...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Платата на Заев не подлежи на новиот данок, има ли министри кои ќе плаќаат повисок данок?

Редакција
Платата на премиерот Зоран Заев, која како што соопшти вчера, изнесува 87.000 денари, нема да биде оданочена со новиот прогресивен данок, со кој ќе се...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Господа министри, проблемот е што прогресивниот данок нема да ги „чепне“ најбогатите

Никола Осило
Во обид да го образложат воведувањето на таканречениот прогресивен данок вчера повеќе министри во Владата вклучувајќи го и премиерот си ги објавија платите нагласувајќи дека...
Бизнис

МАСИТ: Прогресивното оданочување ќе го зголеми јазот меѓу богатите и сиромашните

Редакција
Владината даночна реформа ќе поттикне даночно затајување и ќе го продлабочи јазот меѓу богатите и сиромашните, ќе изврши пенализација на луѓето кои напорно работат за...
Бизнис

Околу 35 отсто повисоки трошоци за плати и 50 проценти повеќе за другите давачки ќе предизвика прогресивното оданочување

Редакција
Околу 35 отсто повисоки трошоци за плати и 50 проценти повеќе за другите давачки ќе предизвика прогресивното оданочување што го најави Владата, покажале првичните пресметки...
Бизнис

Стопанска комора со вонредна седница: Бизнисмените уште еднаш ќе му „нацртаат“ на Тевдовски дека се против прогресивното оданочување

Редакција
Управниот одбор на Стопанската комора на Македонија денеска ќе одржи вонредна седница за најавеното прогресивно оданочување и ефектот од оваа мерка врз работењето на деловните...