еМагазин

Tag : „Танец“

БАШ НИ Е ЌЕФ

Остани дома, остани во чекор со „Танец“

Редакција
Имајќи ја предвид состојбата со корона вирусот, За љубителите на македонскиот музичко-сценски фолклор, „Танец“ секоја сабота (почнувајќи од 21.3.2020) на својот Јутјуб канал ќе Ви...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Многу емоции и убавина на завршниот концерт на „Танец“ во МНТ

Редакција
„Танец“ ја заокружи прославата на 70-годишниот јубилеј со концерт во МНТ, на кој дадоа се од себе за во најдобро светло да се претстават пред...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Новогодишен концерт и нова монографија за свеченото заокружување на јубилејната година на „Танец“

Редакција
Денеска, со почеток во 20 часот во Македонскиот народен театар, свечено, со голем новогодишен концерт, Ансамблот Танец ќе ја затвори јубилејната 70-та година од своето...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Мартин Вучиќ: Полна сала за Танец во Мелбурн, полно срце

Редакција
После сите перипетии и закани за бојкот на Танец од страна на нашите иселеници во Австралија, нашиот национален ансамбал за народни игри и ора сепак...
МАКЕДОНСКО

Мартин Вучиќ за СБС на македонски јазик: Во тек е иницијатива за преименување на Танец

Редакција
Директорот на Танец, Мартин Вучиќ во гостувањето во радиото СБС на македонски јазик рече дека во тек е иницијатива за преименување на Танец од Национална...
МАКЕДОНСКО

Мартин Вучиќ за СБС на македонски јазик во Австралија: Кого бојкотираат Македонците, самите себе?

Редакција
Директорот на националниот ансамбал за народни игри и песни „Танец“, Мартин Вучиќ гостуваше во програмата на македонски јазик на австралискoто „СБС“ каде што меѓу другото...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Негативна кампања и опструкција на закажаните концерти: Македонците во Австралија го бојкотираат Танец

Редакција
Директорот на ансамблот Танец, Мартин Вучиќ на неговиот фејсбук-профил информира дека ансамблот кој е дел од нашиот национален идентитет, ја негува македонската култура и уметност...
Локално ТОП СТОРИИ

Од Центарот за култура од Тетово биле презафатени да информираат дека „Танец“ гостува, салата полупразна

Редакција
Граѓаните на Тетово останаа неинформирни дека во градот вчера гостуваше најпознатиот национален ансамбл за народни игри и песни на Македонија „Танец“. Локалните медиуми и новинари...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој се е оштетен со Годишната програма на Министерство за култура: „Танец“ сотрен, Ансамблот на албански народни ора и песни колку барал толку добил

Редакција
Во распределбата на парите за музичка и музичко-сценска дејност на Годишната програма на Министерство за култура, за која има лавина од реакции, Ансамблот за народни...
Македонија

Назначени директори на 22 национални установи: Мартин Вучиќ е новиот директор на „Танец“

Редакција
Назначени се директори на 22 национални установи во Република Македонија, информираат од Министерството за култура. За директор на НУ Ансамбл за народни игри и песни...