еМагазин

Tag : „Танец“

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Ненадејно почина врвниот музичар Милан Завков, првенецот на Танец и истакнат инструменталист

Редакција
Почитувани, со голема тага и во неверување ви ја пренесуваме жалната вест дека ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот...
Забава ТОП СТОРИИ

Новогодишниот концерт на Танец, утре премиерно на МРТ

Редакција
Утре, во 15 часот и 20 минути, на Првиот програмски сервис МРТ ќе биде премиерно емитуван Новогодишниот концерт, што се одржа на 23 декември во...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото+Видео) „Писокот“ на зурлите на „Танец“ и „плачот“ на гитарата на Влатко Стефановски, ја кренаа на нозе рафинираната загребска публика

Редакција
Уметничкиот триумф на Танец и Влатко Стефановски пред загребската публика во реномираната сала „Ватрослав Лисински“ ќе се памети уште долго, зашто стоечките овации, долгите аплаузи...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото+Видео) По одличниот настап на Танец и Влатко Стефановски во Белград, утре ќе настапуваат во Лисински во Загреб

Редакција
Танец и Влатко Стефановски добија громогласни аплаузи за настапот во „Коларац“, Белград. Салата беше исполнета до последно место, а публиката беше воодушевена од македонската традиционална...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Ансамблот „Танец“ традиционално, со новогодишен концерт и нова кореографија, ја заокружува 2021 година

Редакција
Националниот ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“ на 21 декември во 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалниот новогодишен концерт...
Забава

Концерт „Мелем песна“ на „Танец“ на Скопско лето

Редакција
Концертот „Мелем песна“ на хорот и оркестарот на „Танец“ е дел од новата сезона на ансамблот, симболично наречена „Враќање“, во чест на 100 годишнината од...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(ФОТО) Настап на „Рацинови средби“: „Танец“ се враќа на сцената по една година пауза поради пандемијата

Редакција
Со бурни аплаузи и желба за точка повеќе, Велешани ги испратија солистите, хорот и оркестарот на ансамблот „Танец“ од сцената на Центарот за култура „Јордан Хаџи Константинов...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Остани дома, остани во чекор со „Танец“

Редакција
Имајќи ја предвид состојбата со корона вирусот, За љубителите на македонскиот музичко-сценски фолклор, „Танец“ секоја сабота (почнувајќи од 21.3.2020) на својот Јутјуб канал ќе Ви...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Многу емоции и убавина на завршниот концерт на „Танец“ во МНТ

Редакција
„Танец“ ја заокружи прославата на 70-годишниот јубилеј со концерт во МНТ, на кој дадоа се од себе за во најдобро светло да се претстават пред...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Новогодишен концерт и нова монографија за свеченото заокружување на јубилејната година на „Танец“

Редакција
Денеска, со почеток во 20 часот во Македонскиот народен театар, свечено, со голем новогодишен концерт, Ансамблот Танец ќе ја затвори јубилејната 70-та година од своето...