еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија

30 дена притвор за поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразознавање (УБК), Владимир Атанасовски доби 30 дена притвор, поради инволвираност во настаните во Собранието од 27 април. „Надлежен обвинител...
Македонија

Палмер: Македонија во НАТО најрано за 18 месеци ако се спроведе договорот со Грција

Никола Осило
Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Метју Палмер денеска во Сараево изјави дека Македонија би можела да се приклучи на НАТО до...
Македонија

Сведочење на обвинет за „27 април“: Со ПП апарат прскав по пратеникот Коцев, зошто рече дека сум хулиган

Редакција
Обвинетиот Влатко Трајковски во своја одбрана пред Судот, за случувањата во Собранието на 27 април, рече дека од мал имал дадено заклетва дека ќе ја...
Македонија

Иванов: Она што државата им го правела на Македонците во Грција, со договорот сака да им го направи и на Македонците во Македонија

Редакција
Република Македонија се соочува со можеби најголемиот предизвик од нејзиното формирање, а тоа е да се одрече од историското право и правото на самоопределување, рече...
Македонија

Влада: Нацрт амандманите на Уставот за промената на името на петдневна јавна расправа

Никола Осило
На денешната 106-та редовна седница на Владата беа разгледани заклучоците на Собранието на Република Македонија, донесени на 64-та седница, одржана на 3.12.2018 година, по повод...
Македонија

Грчкиот претседател Павлопулос со порака до Заев: Нема да прифатиме своеволни толкувања на Договорот од Преспа

Редакција
Пред ратификацијата и во пресрет на дефинирањето, нема да прифатиме своеволни толкувања на Договорот од Преспа, порача претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, на средбата со...
Македонија

Грција го отворила прашањето за „контраверзната“ изјава на Заев за “јазикот и македонското малцинство“ со Столтенберг

Редакција
Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, по средбата со македонскиот министер Никола Димитров, порача дека имале “суштинска дискусија“ за Преспанскиот Договор и...
Македонија

Џафери на распит во Обвинителство за неговиот избор за претседател на Собранието

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери и потпретседателот Горан Мисовски денеска во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, даваа исказ по кривичната...
Македонија

Заев не се сретнал со Орбан во Хрватска

Редакција
Премиерот Зоран Заев, во рамките на Самитот на шефовите на влади на земјите членки на Централно Европската Иницијатива (ЦЕИ) во Загреб, не остварил средба со...
Македонија

Цаца Николовска: Неприфатливо е прислушувањето на телефоните во Обвинителство

Редакција
За претседателката на Институтот за човекови права и поранешна судика во Европскиот суд за човекови права во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, најновиот случај со прислушувани...