еМагазин

Tag : акција

ЧИСТА ОКОЛИНА

Граѓаните не забораваат: Се бара одговорност и акција за „Охис“

Никола Осило
Поминаа 10 дена од истекувањето на некоја недефинирана хемиска материја во кругот на фабриката Охис, и сè уште не се знае што истекло таа вечер,...
Бизнис

Цената на акциите на Алкалоид од јануари до септември се движеше од 8.200 до 11.500 денари

Редакција
Акциите на Алкалоид АД Скопје котираат на официјалниот пазар на Македонската берза за хартии од вредност од 2002 година и важат за едни од најтргуваните...
Да помогнеме

Донаторска акција „Нахрани 10.000“: Целта е да се соберат 10 тони храна за 10.000 социјално загрозени граѓани

Редакција
Храна за социјално загрозени граѓани ќе може да се донира денеска до 18 часот на 19 локации во Скопје, Велес, Битола, Штип, Кочани и Гевгелија,...
Да помогнеме

Собрани половина од средствата за лекување на четиригодишната Симона Хаџи-Тошев

Редакција
Собрани се околу 70.000 евра за лекување на четиригодишната Симона Хаџи-Тошев, која боледува од леукемија, изјави за МИА Борис Шарковски, пријател на семејството, но и...
Да помогнеме

СОС Детско село со нова кампања „СОС Суперхерои“

Редакција
Со овој повик, СОС Детско село ги повикува сите граѓани да го разбудат суперхеројот во себе и да се приклучат во најновата кампања „СОС Суперхерои“....
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Акција: Иди зима, Битола ќе продолжи да умира

Редакција
Денес Битола се разбуди со знаци за предупредување од загадување. Негрижата на локалната власт продолжува, а отсуството на одговорност и игнорирање на ситуацијата само го...
Локално

(Фото) Герила акција: „Добродојдовте во Тетово, градот во кој на никому не му е гајле на ништо“

Редакција
„Добродојдовте во Тетово, градот во кој на никому не му е гајле на ништо“, е главната порака на герила акцијата на група активисти, кои поставија...
Локално

(Видео) Филмска акција на МВР: За неполни шест часа „уловени“ 40 моторџии во Скопје

Никола Осило
Во периодот од 19.30 на 05.09.2019 до 01.00 часот на 06.09.2019 Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе зајакната...
Локално

(Фото) Акција во Битола „Ова не е паркинг“

Редакција
Битолчани организираа акција „Ова не е паркинг“ која е посветена на узурпацијата на јавните површини во Битола. „Граѓаните секојдневно се соочуваат со проблеми кои го...
Локално

Акција на МВР: За пет часа „уловени“ четиресетина алкохолизирани возачи во Скопје

Никола Осило
Во периодот од 00.00 часот до 05.00 часот на 07.07.2019 година Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе акциска...