еМагазин

Tag : датум

Македонија

Ќе успее ли да го разубеди: Пендаровски денеска на средба со Макрон

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски, кој во Париз учествува на Парискиот мировен договор, денеска ќе има средба со шефот на француската држава, Емануел Макрон. Пендаровски на средбата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Макрон: Северна Македонија не ги плаши луѓето, половина земји членки на ЕУ се против старт на преговори со Албанија

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон излезе со помек став во однос на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, но под услов следните месеци двете...
Македонија

Откако вчера го проблематизираше датумот, Заев денеска ги повика партиите да се спремат за избори

Редакција
Политичките партии да си ги спремат листите за кандидатит за пратеници за предвремените парламентарни избори на 12 април 2020 година, бидејќи целата постапка околу ратификацијата...
Македонија

Тимоние: До нас е да разговараме за новите правила на игра, а до вас е да ги донесете законите против корупција

Редакција
Сега е на лидерите на ЕУ да разговараат меѓу себе за да ги сменат правилата на игра, изјави францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зашто треба да им се лутиме на нашите политичари, а не на Макрон и Тимоние

Редакција
Не стивнуваат реакциите во јавноста и на социјалните мрежи откако Македонија поради францускиот претседател Емануел Макрон не доби датум за преговори со Европската Унија (ЕУ)....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Уште еден прес на Тимоние и на ВМРО не му треба кампања„: Францускиот амбасадор на „тапет“ на Твитер

Редакција
Прес конференцијата на францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи и во јавноста. Тој меѓудругото рече дека е прашање...
Македонија

Нема потврда за посетата на Макрон

Редакција
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска изјави дека нема информации за тоа кога би се остварила посетата на претседателот на Франција, Емануел Макрон на Скопје и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тимоние го правда Макрон: Датумот не требаше да се третира како награда за Договорот од Преспа

Редакција
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска на прес-конференцијата што ја закажа со цел да одговори на сите прашања на новинарите по француското „не“ за одлука за...
БЕНЧМАРК

Силна осуда на Франција во Европскиот парламент поради блокадата на Македонија

Редакција
Европските пратеници на вонредната расправа на пленарната сесија за отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, остро го осудија француското вето на самитот на...
Балкан

Захариева: Историска грешка е непочнувањето на преговори на Северна Македонија со ЕУ

Редакција
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева смета дека одлуката за стопирање на планираниот почеток за претпристапни преговори на Македонија со Европската Унија...