еМагазин

Tag : георгиевски

Македонија

Охридскиот рамковен договор стана полнолетен: Црвенковски и Георгиевски единствени живи потписници

Никола Осило
Пред осумнаесет години на денешен ден е потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава во 2001 година. Преговорите почнаа...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Референдумот ги „живна“ старите волци: Црвенковски и Георгиевски напомош на Заев

Никола Осило
Македонија е пред историски искушенија со оглед на тоа што македонските граѓани на 30 септември треба да одлучат дали името на земјата ќе се преименува...
Ретро ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како изгледаше прогласувањето на независност: Што порачаа Црвенковски, Андов, Ѕинго, Глигоров…

Редакција
Mакедонија денеска слави 27 години независност. Ве потсетуваме како изгледаше чинот на прогласувањето независност, а и што порача политичките лидери, поранешните претседатели Киро Глигоров, Бранко...