еМагазин

Tag : Лагадин

Бизнис ТОП СТОРИИ

Градоначалникот на Охрид, Пецаков тврди дека двапати дал негативно мислење по одобрението за градба на хотелот во Лагадин

Редакција
Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, на својот Фејсбук-профил реагира на тврдењата на Министерството за култура дека Општина Охрид спроведува активности што би го одобриле градењето...
Македонија ТОП СТОРИИ

УНЕСКО повторно со препорака да се преиспита изградбата на хотелот во Лагадин

Редакција
Националната комисија за УНЕСКО денеска на седница донесе заклучок на Општина Охрид да ѝ се препорача повторно да ги разгледа активностите поврзани за изградба на...
Бизнис

Министерство за транспорт се огласи за хотелот во Лагадин

Редакција
Во однос на информациите објавени во одредени медиуми за мериторно решавање предмет за огласување на ништовно на Одобрение за градење на инвеститор во општина Охрид,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Хотелот во Лагадин ќе се гради, поништено решението на Пецаков со кое беше стопирана градбата

Редакција
Министерството за транспорт и врски го поништи решението на градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков со кое беше стопирана градбата на хотелот во Лагадин, објави ohrid1.com....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Ќе биде ли доволен двегодишниот период даден од УНЕСКО, конечно да се сруши хотелот-дивоградба во Лагадин

Редакција
Дивиот хотел во Лагадин, се уште стои и го грди просторот на крајбрежјето на Охридското Езеро. Хотелот, со неговата грамадност го има затворено погледот кон...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Макотекс“ за 609.000 евра го продаде хотелот и земјиштето во Лагадин на „Монтенегрин-инн“

Редакција
„Макотекс“ преку Македонската берза информира дека е извршена продажба на недвижен имот-хотел во сопственост на друштвото (објект и земјиште), кој се наоѓа во населба Лагадин...
Локално

Скокот во Охридско езеро, фатален за 35-годишен светиниколчанец

Редакција
Вчера во 20 часот било пријавено дека во Охрид на плажата „Лагадин“, Д.Л.(35) од Свети Николе скокнал во езерото и со главатa удрил во камен,...
Локално

Здружение „Стар Лагадин“: Очекуваме рушење на хотелскиот комплекс

Редакција
Здружението на граѓани „Стар Лагадин” имале продуктивната средба со премиерот Зоран Заев и министерот за транспорт и всрки Горан Сугарески со нивниот тим во врска...
Локално

Градежен работник тешко повреден при пад од хотел во Лагадин

Редакција
Во полициската станица во Охрид, од болницата „Св. Еразмо“, вчера било пријавено дека кај нив бил донесен П. М. (56) од Охрид, кој имал тешки...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Притисокот кон Заев за Лагадин се зголемува: Мала е границата од херој до злосторник

Редакција
Притисокот од страна на јавноста кон премиерот Зоран Заев се зголемува, откако даде изјава дека хотелот во Лагадин ќе се гради. Денеска, по повод Лагадин,...