еМагазин

Tag : оператори

Македонија ТОП СТОРИИ

Операторите го одложија најавениот прекин на реемитување на домашни и странски телевизиски канали

Редакција
Премиерот Оливер Спасовски, придружуван од министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, се сретна со претставници на сите оператори обединети во Здружението на информатичко-комуникациски...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од понеделник на полноќ ќе гледаме само МРТВ: Македонија влегува во медумски мрак

Редакција
Од понеделник (2 март) на полноќ, телекомуникациските оператори ќе престанат да ги пренесуваат домашните и странските ТВ канали, а како што најавија од таму ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

За новонастанатата ситуација со операторите, телевизиите вината ја гледат во АВМУ 

Редакција
Македонската медиумска асоцијација на приватни национални телевизии (ММА) денес побара од надлежните институции да ја спречат заканата од телеком операторите за прекинување на реемитувањето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ги повика операторите: Ќе се бара решение да не дојде до медиумски мрак во земјава

Редакција
Соочени со можноста од медиумски мрак што го најавија кабелските и телеком-операторите, изгледа дека институциите конечно се „разбудија”. еМагазин дознава дека итно во Владата денеска...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Враќање во 20 век: Антени повторно на терасите за „скромна“ ТВ програма?

Редакција
Македонските граѓани ќе треба да ги извадат од подрумите антените за прием на телевизиски сигнал или пак да купат нови доколку во иднина сакаат да...
Бизнис ТОП СТОРИИ

АВМУ: Законот за медиуми е спротивен на ЕУ директивите и не гарантира слобода на реемитување на ТВ каналите

Редакција
Последните измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги беа донесени на крајно нетранспарентен начин, во процес којшто не беше инклузивен и тоа пред...
Локално

Луцидна компјутерска измама: Скопјанец менувал податоци за меѓународни разговори кај два телефонски оператори

Никола Осило
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при БЈБ поднесе кривична пријава против А.С.(47), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „компјутерска измама“,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски Телеком“ ги „шие“ останатите оператори според бројот на претплатници на интернет

Никола Осило
Агенцијата за електронски комуникации го објави годишниот извештај за развојот на пазарот на електронски комуникациии во кој меѓу другото може да се види уделот на...